czwartek, 18 lipca, 2024

Uroczyste podsumowanie XXXIII Turnieju Wiedzy o Jaśle

0
Uroczyste podsumowanie XXXIII Turnieju Wiedzy o Jaśle
Laureaci XXXIII Turnieju Wiedzy o Jaśle 2024
Udostępnij:

10 czerwca 2024 r. w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN w Jaśle odbyło się uroczyste podsumowanie XXXIII Turnieju Wiedzy o Jaśle pod hasłem:  „80. rocznica wysiedlenia i zniszczenia Jasła przez Niemców  w 1944 r.”

Konkurs odbył się pod Patronatem Burmistrza Miasta Jasła, Starosty Jasielskiego, Prezesa Zarządu Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle. Organizatorami konkursu byli jak co roku – Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Na początku uroczystej gali miał miejsce krótki program artystyczny. Najpierw jej uczestnicy obejrzeli krótką impresję filmową autorstwa Ziemowita Gajdy „Mój dom – niemy świadek historii” – nagrodzoną w tegorocznym konkursie, następnie wysłuchali dwie pieśni – „Miasto 44” i  „Mamo, tyś płakała” w wykonaniu Zuzanny Gałuszki – młodej wokalistki MDK w Jaśle – podopiecznej Małgorzaty Czeluśniak oraz dwa wiersze autorstwa laureatów konkursu – Igi Romanek ze SP nr 1 w Jaśle oraz Kacpra Barzyka ze SP nr 12 w Jaśle w interpretacji Klaudii Żychowskiej, Emilii Duszy i Jakuba Leśniaka – uczniów SP nr 12 w Jaśle.

Wszystkich zebranych, a szczególnie laureatów i nagrodzonych uczniów oraz ich rodziców, powitał Wiesław Hap – prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. W swoim wystąpieniu przybliżył ideę konkursu i jego rolę w życiu kulturalnym Miasta Jasła.

Z kolei Grażyna Leńczuk – dyrektor MDK w Jaśle powitała gości wydarzenia: reprezentującą Burmistrza Miasta Jasła Adama Kostrząba – Patrycję Bimkiewicz – Kierownika Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Jaśle, reprezentującą Prezesa Zarządu Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. Jasło – Jana Pytlewskiego – Monikę Pabisz – Prokurenta Spółki, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Jasielskiego – Jana Muzykę oraz Kierownika Generatora Nauki GEN w Jaśle – Krzysztofa Halucha.

Prezes SMJiRJ Wiesław Hap podkreślił, że w tym roku Turniej Wiedzy o Jaśle miał charakter cyklu konkursów pod tytułem „80. rocznica wysiedlenia i zniszczenia Jasła przez Niemców   w 1944 r.” Konkursy te miały na celu poznanie oraz przypomnienie przyczyn, okoliczności, przebiegu i skutków wysiedlenia i zniszczenia Jasła przez okupanta niemieckiego w 1944 r. Były cztery kategorie wiekowe dla uczniów: z klas 1-3, klas 4-6 i klas 7-8 szkół podstawowych oraz dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mogli przygotować prace w pięciu kategoriach merytorycznych: praca plastyczna, praca historyczno-literacka z wykorzystaniem fotografii archiwalnych, wiersz, praca multimedialna oraz wywiad ze świadkiem historii lub członkiem jego rodziny. We wszystkich konkursach wzięło udział blisko 180 uczniów szkół jasielskich. Jedenaście spośród tych placówek miało swoich reprezentantów wśród nagrodzonych, których jest aż 65 osób.

Fundatorami nagród dla laureatów i wyróżnionych byli w tej edycji: Miasto Jasło, Starostwo Powiatowe w Jaśle, Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. Jasło, Bogdan Adam Miszczak – Telewizja Obiektyw, SMJiRJ,  a  okolicznościowe dyplomy przygotował MDK w Jaśle.

W dalszej części tego uroczystego spotkania głos zabrali: Patrycja Bimkiewicz – Kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Jaśle oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jasielskiego – Jan Muzyka. Podziękowali organizatorom za kolejną edycję tego corocznego wartościowego konkursu oraz pogratulowali wszystkim nagrodzonym. Podkreślili też rolę jaką spełniają tego typu konkursy w dziele przybliżania  młodym mieszkańcom historii naszego miasta i regionu.

Najważniejszą część gali – wręczenie okolicznościowych dyplomów i nagród prowadził Bartłomiej Wilk – wiceprezes SMJiRJ, a dyplomy i nagrody przekazywali uczniom: Grażyna Leńczuk, Patrycja Bimkiewicz, Monika Pabisz, Jan Muzyka, Wiesław Hap i Jacek Nawrocki – członek Zarządu SMJiRJ.

Lista nagrodzonych:

Kategoria: wiersz na temat wysiedlenia i zniszczenia Jasła

klasy I-III szkół podstawowych
wyróżnienie: Szymon Kołodziej – SP nr 1 w Jaśle

klasy IV-VI szkół podstawowych
laureat: Anna Czech – SP nr 12 w Jaśle
laureat: Weronika Brożyna – SP nr 2 w Jaśle
wyróżnienie: Martyna Zborowska – SP nr 2 w Jaśle
wyróżnienie: Albert Czeluśniak – SP nr 12 w Jaśle

klasy VII-VIII szkół podstawowych
laureat: Kacper Barzyk – SP nr 12 w Jaśle
laureat: Iga Romanek – SP nr 1 w Jaśle
wyróżnienie: Zuzanna Rak – SP nr 12 w Jaśle
wyróżnienie: Lena Maczuga – SP nr 12 w Jaśle

szkoły ponadpodstawowe
laureat: Kacper Składanowski – Zespół Szkół Technicznych w Jaśle
laureat: Paulina Zemrys – ZS nr 3 w Jaśle
wyróżnienie: Anna Rzemińska – II LO w Jaśle
wyróżnienie: Wiktoria Kozicki – II LO w Jaśle

Prace oceniała komisja w składzie: Helena Gołębiowska (b. dyrektor JDK), Dorota Woźnica (dyrektor MBP w Jaśle), Teresa Furmanek-Wnęk (polonistka, SMJiRJ).

Kategoria: praca plastyczna

klasy I-III szkół podstawowych

  • laureat – Milena Staniszewska – Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle
  • laureat – Oliwia Kędzior – SP nr 1 w Jaśle
  • wyróżnienie – Anastazja Pikuła – SP nr 1 w Jaśle
  • wyróżnienie – Marcel Fara – SP nr 2 w Jaśle

klasy IV-VI szkół podstawowych

  • laureat – Weronika Brożyna – SP nr 2 w Jaśle
  • laureat – Nikola Tumidajewicz – SP nr 1 w Jaśle
  • wyróżnienie – Nicole Lipka – SP nr 1 w Jaśle
  • wyróżnienie – Olga Rutana – SP nr 1 w Jaśle

klasy VII-VIII szkół podstawowych

  • laureat – Alicja Leśniak – SP nr 1 w Jaśle
  • laureat – Iga Romanek – SP nr 1 w Jaśle
  • wyróżnienie – Kornelia Brej – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Tadeusz Machlarz – SP nr 12 w Jaśle

szkoły ponadpodstawowe

  • laureat – Katarzyna Hendzel – II LO w Jaśle
  • laureat – Laura Iossa – Technikum nr 4 w ZS nr 4 w Jaśle
  • wyróżnienie – Julia Bubniak – I LO w Jaśle
  • wyróżnienie – Elwira Potocka – ZS nr 4 w Jaśle

nagroda specjalna Prezesa SMJiRJ – Maja Witusik – I LO w Jaśle

Prace oceniała komisja w składzie: Anna Brożyna (plastyk JDK), Piotr Betlej (artysta malarz), Bogdan Samborski (artysta rzeźbiarz), Andrzej Gawlewicz (architekt, I wiceprezes SMJiRJ).

Kategoria: praca opisowa historyczno-literacka

klasy IV-VI szkół podstawowych

  • laureat – Emilia Dusza – SP nr 12 w Jaśle
  • laureat – Michał Ślusarczyk – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Kamila Czyżowicz – SP nr 2 w Jaśle
  • wyróżnienie – Judyta Pers – SP nr 12 w Jaśle

klasy VII-VIII szkół podstawowych

  • laureat – Tadeusz Machlarz – SP nr 12 w Jaśle
  • laureat – Anna Filar – SP nr 11 w Jaśle
  • wyróżnienie – Szymon Ruwiński – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Amelia Witalec – SP nr 12 w Jaśle

szkoły ponadpodstawowe

  • laureat – Eryk Borkowski – Zespół Szkół Technicznych w Jaśle
  • laureat – Bartosz Madejczyk – Zespół Szkół Technicznych w Jaśle
  • wyróżnienie – Julia Machlarz – I LO w Jaśle
  • wyróżnienie – Natalia Kopeć – I LO w Jaśle
  • wyróżnienie – Jakub Dachowski – I LO w Jaśle

Prace oceniała komisja w składzie: Jacek Bracik, Robert Nowiński, Ryszard Turek (historycy).

Kategoria:  forma multimedialna (prezentacja, film)

klasy IV-VI szkół podstawowych

  • laureat I stopnia – Oliwier Dranka – SP nr 12 w Jaśle
  • laureat II stopnia – Liliana Orlińska – SP nr 1 w Jaśle
  • laureat II stopnia  – Maja Stawarz – SP nr 12 w Jaśle
  • laureat III stopnia – Miłosz Balinow – SP nr 12 w Jaśle
  • laureat III stopnia – Ilona Zając – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Wojciech Hulin – SP nr 4 w Jaśle

klasy VII-VIII szkół podstawowych

  • laureat I stopnia – Ziemowit Gajda – SP nr 6 w Jaśle
  • laureat II stopnia – Bartosz Miśkiewicz – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Jakub Balwierz – SP nr 12 w Jaśle

szkoły ponadpodstawowe

  • laureat – Damian Lichota – Zespół Szkół Technicznych w Jaśle
  • laureat – Natalia Kopeć – I LO w Jaśle
  • wyróżnienie – Karolina Słomska – I LO w Jaśle
  • nagroda specjalna komisji za pomysł i profesjonalne podejście do tematyki – Bartosz Wójcik – I LO w Jaśle.

Prace oceniała komisja w składzie: Katarzyna Gądek (grafik JDK), Piotr Trznadel (filmowiec, producent filmowy, Firma Trznadel Media), Bartłomiej Wilk (II wiceprezes SMJiRJ).

Kategoria: wywiad ze Świadkiem historii lub Członkiem Jego Rodziny

klasy IV-VI szkół podstawowych

  • laureat – Ava Marczyńska – SP nr 12 w Jaśle
  • laureat – Anna Gądek  – SP nr 2 w Jaśle
  • wyróżnienie – Filip Grabek – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Maciej Stopkowicz – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Nikodem Dybaś – SP nr 12 w Jaśle

klasy VII-VIII szkół podstawowych

  • laureat – Hubert Michałowski – SP nr 12 w Jaśle
  • laureat – Tymoteusz Łącki – SSP w Lipnicy Dolnej
  • wyróżnienie – Zofia Jodłoska – SP nr 12 w Jaśle
  • wyróżnienie – Maja Okarma – SP nr 12 w Jaśle

Prace oceniała komisja w składzie: Teresa Ryba, Józef Laskowski, Patryk Łukasik (regionaliści SMJiRJ).

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu za udział i za wartościowe prace, jurorom za ich wnikliwą ocenę, wymienionym wcześniej sponsorom za ufundowanie nagród, a za pomoc organizacyjną składają podziękowanie Agnieszce Kuczale-Kołodziej – animatorce kultury i nauczycielce MDK w Jaśle, Krzysztofowi  Haluchowi – kierownikowi Generatora Nauki GEN w Jaśle oraz pracownikom GEN-u.

SMJiRJ oraz MDK w Jaśle