wtorek, 18 czerwca, 2024

UTW zaprasza na pokaz filmu „Czas leśnych kurierów”

0
UTW zaprasza na pokaz filmu „Czas leśnych kurierów”
Udostępnij:

JS Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Telewizja Obiektyw zapraszają na pokaz filmu „Czas leśnych kurierów”, fabularyzowany dokument filmowy, którego producentem jest Agencja „Obiektyw” z Krosna.
Prezentacja filmu odbędzie się 31 marca br., o godz. 13.30 w sali widowiskowej JDK. Wstęp wolny. Projekcja filmu odbędzie się w ramach cotygodniowych zajęć słuchaczy UTW. Zarząd JS UTW w Jaśle zachęca wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji do zobaczenia tego niezwykłego filmu do skorzystania z okazji.

Film „Czas leśnych kurierów” opowiada o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej przekradając się z Polski na Węgry, przenosili meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt okupowanego kraju z rządem na uchodźstwie. Sceny filmowe kręcone były między innymi w miasteczku galicyjskim leżącym na terenie sanockiego skansenu oraz komendzie policji w Sanoku. Ważnym miejscem dla kurierów była również góra Jasiel, która także objęta została planem filmowym, stanowiącym malownicze tło dla historii kurierskich przerzutów. Zdjęcia realizowane były również w Rymanowie i Jaśle.

W filmie wystąpili zarówno profesjonalni aktorzy, jak i statyści, których agencja wybrała spośród mieszkańców województwa podkarpackiego. Kolorytu akcji dodał udział grupy rekonstrukcyjnej stacjonującej na co dzień w Sanoku.

Film był już pokazywany w kilku miastach, w tym także w Jaśle. Wszędzie zdobywał bardzo dobre recenzje. Chwalono sam pomysł, scenariusz, reżyserię, zdjęcia, mistrzowską grę narratora, w którego rolę wcielił się krakowski aktor Jacek Lecznar.

„Czas leśnych kurierów” powstał w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa. Pierwszym z tego cyklu filmem była produkcja pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć.” Film opowiada historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza.” Wyróżniony został nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów filmu był udział w targach telewizyjnych Cannes w 2016 roku. Na kolejne targi w Cannes telewizja obiektyw zamierza przygotować kilka nowych obrazów, w tym nakręcony niedawno „Czas leśnych kurierów”.

W najbliższych planach jest realizacja filmu „Zdobyć więzienie”, opowiadającego o słynnej jasielskiej „Akcji Pensjonat”. Premiera filmu zaplanowana jest na sierpień tego roku.

Zarząd JS UTW

{gallery}galerie/16_rok/UTW_film{/gallery}