poniedziałek, 17 czerwca, 2024

W zaczarowanej krainie Mozarta

0
W zaczarowanej krainie Mozarta
Udostępnij:

Jak zaplanować pobyt w Salzburgu, najpiękniejszym mieście Austrii, dowiedzieli się uczestnicy środowego spotkania w Jasielskim Klubie Podróżnika. Gościem Klubu był Piotr Gogosz.

Salzburg należy do tych miejsc, które zachwycają od pierwszego wejrzenia.Rozwój i bogactwo zawdzięcza „białemu złotu”, czyli wydobywanej od wieków w tym regionie soli. Najczęściej odwiedzanym miejscem w Salzburgu jest twierdza Hohensalzburg, jeden z największych zamków średniowiecznych w Europie. Do najciekawszych zabytków należy pałac i ogrody wodne Hellbrunn, które powstały  dzięki  Markusowi Sitticusowi. Zlecił on budowę nowej podmiejskiej rezydencji, otoczonej wspaniałymi ogrodami, w których zainstalowano liczne fontanny, można je było niespodziewanie uruchomić za pomocą ukrytych mechanizmów, a dowcipny arcybiskup włączał je w najbardziej niespodziewanych momentach. W Salzburgu urodził się i wychował Wolfgang Amadeusz Mozart. Pracował tutaj dla arcybiskupa w latach 1769-1781.  Dzisiaj w rodzinnym domu kompozytora przy ul.  Getreidegasse  9 jest muzeum.

Niedaleko od Salzburga znajduje się Eisriesenwelt  (Świat lodowych olbrzymów) jest to ciąg największych jaskiń lodowych w Europiewypełnionych przez cały rok lodem. Temperatura wewnątrz grot jest poniżej 0 °C, a przeciekająca przez wapienne szczeliny w sklepieniu woda natychmiast zamarza.

W trakcie spotkania  zaprezentowane zostały bajkowe zamki i pałace króla Ludwika II.Niemalże każdy turysta odwiedzający Bawarię decyduje się na zwiedzanie słynnego zamku Neuschwanstei. Bajkowe wnętrza wypełnione malowidłami nawiązującymi do mitologii germańskiej i legend arturiańskich odzwierciedlają romantyczne zainteresowania króla. Bajkowy król nie przywiązywał wagi do rzeczywistych problemów państwa. Liczyły się tylko opery Wagnera, podczas których zatracał poczucie rzeczywistości i utożsamiał się z Parsifalem, a także coraz to wymyślniejsze zamki i pałace.

Podróż została zakończona w Monachium na  dożynkach chmielnych, czyli Oktoberfeście, najsłynniejszym w świecie Święcie Piwa i największej biesiadzie ludowej, na którą każdego roku ściągają miliony miłośników zabawy i piwa z najdalszych zakątków naszego globu. Festyn może zacząć się po 15 września, a jego koniec musi przypadać na pierwszą niedzielę października.

Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont”.

MBP Jasło