poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Wspomnienia z przeszłości – spotkanie z Dominiką Wieszczak

0
Wspomnienia z przeszłości – spotkanie z Dominiką Wieszczak
fot. arch.
Udostępnij:

19 listopada br. w ramach projektu “Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ!” licealiści spotkali się z Dominiką Wieszczak –  jaślanką, autorką powieści “Pustka”, dwukrotną laureatką konkursu literackiego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Autorka podzieliła się z młodzieżą wspomnieniami, w których ważne miejsce odgrywa rodzinne miasto, Biblioteka i czas spędzony na nauce w I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle. Opowiedziała o początkach przygody z pisaniem, która zaczęła się ponad 20 lat temu od udziału w konkursie literackim organizowanym przez jasielską bibliotekę. Zaznaczyła, że pasja do tworzenia własnych tekstów zrodziła się z miłości do książek i czytania:

Największą inspiracją i motywacją do pisania były przeczytane książki. Dla mnie w czytaniu chodzi o przyjemność. Dzięki książkom możemy przeżyć różne sytuacje jednocześnie ich nie doświadczając, to skarbnica wiedzy o świecie, ludziach i emocjach. Literatura to nieprzebrane bogactwo, z którego każdy może sobie wybrać coś dla siebie.

Jej zdaniem w książce niezwykle istotne są detale, które urealniają przedstawiony świat, sytuacje i postaci. Książka nie powinna zawierać zbędnych elementów, tylko takie które są potrzebne do budowy fabuły, bardzo ważna jest też dynamika, która sprawia że tekst dobrze się czyta.

Powieść “Pustka” to studium złożonych ludzkich losów, w której pisarka ukazuje skomplikowane portrety psychologiczne bohaterów po przejściach, walczących z trudną przeszłością. To opowieść o próbie pozostawienia za sobą bagażu traumatycznych przeżyć, samotności i poszukiwaniu lepszego życiu. Mówi o tym jak trudne doświadczenia wpływają na postrzeganie siebie i na relacje z innymi ludźmi, a nieprzepracowane problemy rzutują na nasze życie nie pozwalając iść naprzód. Jednak tak w książce, jak i w życiu walka o siebie i swoje szczęście często wymaga ogromnego wysiłku, ale dzięki determinacji możliwe jest pokonanie demonów i przeciwności losu.

Spotkanie odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, Internetowa Telewizja Południe oraz portale: twojejaslo.pl, mojejaslo.pl, jaslo365.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MBP w Jaśle