środa, 28 lutego, 2024

X Memoriał Hubala: Z Jasła do Firlejówki

0
X Memoriał Hubala: Z Jasła do Firlejówki
Udostępnij:

Pokaz grup rekonstrukcyjnych, rekonstrukcja historyczna, wystawa plenerowa oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Szwadronu Kawalerii Ochotniczej 20 Pułku Ułanów im. Jana III Sobieskiego złożyły się na tegoroczny jubileuszowy Memoriał Hubala, zorganizowany 9 sierpnia (niedziela), pod hasłem „Z Jasła do Firlejówki”.

Coroczne memoriały tradycyjnie odbywają się na tzw. łąkach hubalowych i nawiązują do wybranego wydarzenia z historii Polski. W tym roku była to bitwa pod Firlejówką, w której zginęli jasielscy gimnazjaliści wraz ze swoim nauczycielem – profesorem Romanem Saphierem. Niezwykle widowiskowa, opatrzona komentarzem historycznym inscenizacja przybliżyła mieszkańcom Jasła i okolic dzieje wojny 1920 r. oraz pokazała znaczenie tych wydarzeń. W zrealizowanym z wielkim rozmachem plenerowym widowisku wystąpili: Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, członkowie Stowarzyszenia „Kasztanka” z Laskowej, grupy rekonstrukcyjne z Limanowej i Kielc oraz jasielska młodzież i harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich. – Pokaz oparty był na motywie jasielskich gimnazjalistów, którzy pod dowództwem swojego profesora Romana Saphiera dołączyli do ruchu ochotniczej armii, bronili Polski i utrwalali jej granice wywalczone w 1920 roku. Już po wydarzeniach bitwy warszawskiej, we wrześniu, ci młodzi chłopcy ponieśli dla Rzeczpospolitej najwyższą ofiarę jaką mogli. W boju pod Firlejówką oddali życie. Zostali pokonani przez cofające się oddziały bolszewickie – mówi Paweł Urban, podporucznik kawalerii ochotniczej.

Inscenizacja „Bitwy pod Firlejówką” nie była jedyną atrakcją jubileuszowego memoriału. Wielkim zainteresowaniem – podobnie jak w poprzednich latach – cieszyły się pokazy władania szablą i lancą w wykonaniu ułanów z Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jaśle wystawa planszowa. Jak zaznaczył dyrektor tej instytucji Mariusz Świątek, ekspozycja prezentowała „szeroki aspekt bitwy warszawskiej, ale przede wszystkim udział jaślan”. Opisy historyczne oraz archiwalne zdjęcia i fotokopie dokumentów przybliżyły zwiedzającym realia tamtych czasów. Poszczególne plansze poświęcone były m.in.: poległym ochotnikom spod Firlejówki, weteranom armii ochotniczej, którzy później bardzo prężnie działali w Jaśle, a także sylwetkom osób, które w 1920 r. z bronią w ręku walczyły o utrzymanie suwerenności ojczyzny.

Druga część memoriału odbyła się w jasielskim parku, gdzie Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im Króla Jana III Sobieskiego wykonała wiele znanych i lubianych utworów patriotyczno-wojskowych, m.in.: „Póki Polska żyje w nas”, „Hej, hej ułani”, „Marsz pułkownika Kozietulskiego” i „Gdy nasi chłopcy maszerują”.

Organizatorami X Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” pod hasłem „Z Jasła do Firlejówki” byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Jaśle, a partnerem – Grupa LOTOS S.A. Wydarzenie zostało dofinansowane z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

(JDK)