poniedziałek, 22 lipca, 2024

XXIII Konkurs kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek”

0
XXIII Konkurs kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek”
Udostępnij:

Kolędy i pastorałki z różnych czasów, zarówno sprzed wieków, jak i współczesne, zabrzmiały w Jasielskim Domu Kultury w sobotę, 13 stycznia br., podczas gali laureatów XXIII konkursu „Na nutę kantyczek”.

Kolędy nie tylko należą do naszej historii, ale także tworzą historię narodową i chrześcijańską. Cieszymy się, że przez organizację tego konkursu wnosimy swoją cegiełkę w podtrzymywanie pięknej tradycji kolędowania – mówiła prowadząca galę Helena Gołębiowska, wicedyrektor JDK.

Publiczność koncertu połączonego z ceremonią wręczenia nagród, wysłuchała kilkunastu utworów (m.in.: „O mój Jezusicku”, „Hej w dzień narodzenia”, „Gdy Najświętsza Panienka po świecie chodziła”, „Północ już była”, „Kolęda warszawska” i „Oj maluśki, maluśki”), a na zakończenie razem z laureatami i zaproszonymi gośćmi zaśpiewała „Gdy się Chrystus rodzi”.

Gratulacje laureatom, a także ich nauczycielom i rodzicom, złożył burmistrz Jasła Ryszard Pabian, honorowy patron konkursu, równocześnie zapraszając wszystkich jego uczestników do udziału w kolejnym – za rok.

Po koncercie wszyscy występujący oraz pozostali laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia. Głównymi trofeami były, jak zawsze anioły, tym razem autorstwa Katarzyny Gądek i Urszuli Hübner. Młodzi artyści otrzymali również nagrody pieniężne i rzeczowe. Wręczyli im je uroczyście: dziekan Dekanatu Jasło Wschód ks. Zbigniew Irzyk, współwłaściciel Sieci Sklepów MPM Mirosław Prucnal oraz dyr. JDK Janusz Szewczyk. Ponadto, dyrektor JDK obdarował aniołami patronów i partnera konkursu.

Honorowymi patronami zorganizowanego już po raz 23. przez Jasielski Dom Kultury konkursu „Na nutę kantyczek” byli: burmistrz Miasta Jasła i ksiądz dziekan Dekanatu Jasło – Wschód, a partnerem – sieć sklepów MPM.

***

XXIII Konkurs kolęd i pastorałek „Na nutę kantyczek” został rozegrany w grudniu. Zgłosiło się do niego 85 solistów i 17 zespołów z 3 województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego (m.in. z: Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Rzeszowa, Gromnika i Modliborzyc). Po przesłuchaniach wstępnych jury zakwalifikowało do konkursu 50 solistów i 14 zespołów. 12 grudnia ub.r. odbyły się przesłuchania przedszkolaków oraz solistów w wieku od 7 do 10 lat, a 15 grudnia – zespołów i solistów z dwóch grup wiekowych: 11 – 14 lat i 15 – 18 lat. Komisje konkursowe przyznały nagrody i wyróżnienia najlepszym wykonawcom (pełne listy są na stronie internetowej JDK). Zostały one wręczone podczas gali laureatów, 13 stycznia br.

JDK – st

{gallery}galerie/18_rok/kantyczki{/gallery}