poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Zerwę kłosy, zbiorę zioła – „Michaliny” o tradycjach dożynkowych

0
Zerwę kłosy, zbiorę zioła – „Michaliny” o tradycjach dożynkowych
Udostępnij:

6 sierpnia 2018 r. w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.

Michaliny zawsze czynnie angażują się w dożynkowe wydarzenia nie tylko w swoich miejscowościach, ale także na forum ogólnopolskich uroczystości kościelnych. Na spotkaniu wspominały dawne obchody, kiedy wieńce do Kościoła wiozło się konno. Obecnie, kiedy tradycje hippiczne się odbudowują i powstają nowe stadniny – zwyczaj ten odżywa.

Oglądałyśmy retrospektywne zdjęcia przyniesione przez Marię Chochołek /Załęże/ z uroczystości dożynkowych, na których bogato zdobione wieńce są niemal dziełami sztuki. Motyw ten jest bardzo wyraźny w wierszowanych esejach Józefy Trznadel /Dąbrówka/. Jadwiga Chochołek /Zarzecze/ jest autorką wspaniałych serwet, na których niesiony jest dziękczynny chleb.  

Poezja Michalin odnosi się do kultu maryjnego [„Mateńko Najświętsza, Mateńko majowa, Tyś ukwiecona i uzielniona”] do której Barbara Rodak /Zarzecze/ zwraca się z prośbą o nieustanną opiekę. „Chcemy się modlić do Ciebie w słowach prostych” – dodaje Bernadeta Samborska /Brzyska/. Krystyna Pilch /Święcany/, docenia chleb pieczony w domu w wierszu „Polski chleb”. Jarzębina Marii Słowik /Święcany/ w „Odpoczynku jarzębiny”, jest metaforą nieuniknionych zmian w przyrodzie. Na zakończenie Maria Gubała /Jasło/ przeczytała wiersz „Moja Zielna”:

Wiedziona tradycją

Zerwę kłosy
Zbiorę zioła
Kwiaty
Utkam ziele
Poświęcę
W podzięce
Z wonnym zielem
Poświęconym
Wniebowziętej
się pokłonię.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/michaliny{/gallery}