piątek, 29 marca, 2024

Brawa dla uczestników i organizatorów!

0
Brawa dla uczestników i organizatorów!
Udostępnij:

Piękna idea przyświecająca Wojewódzkiemu Konkursowi Recytatorskiemu Szkół Specjalnych została wypełniona: uczestnicy i ich opiekunowie, a także organizatorzy mają powody do dumy. 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaśle zaprosił dzieci i młodzież do udziału w ósmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Szkół Specjalnych. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była poezja ks. Jana Twardowskiego, patrona 2015 roku. Impreza odbyła się wczoraj w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle.

Konkurs ma na celu integrację młodzieży niepełnosprawnej ze środowiskiem, pokazanie, że poprzez tego typu konkursy dzieci mogą zaistnieć publicznie. – Nasi podopieczni mogą być świetnymi recytatorami, występować na scenie, często mają w sobie wielki talent. Zarówno im, jak i otoczeniu wydaje się, że są to osoby gorsze. Dzięki takim konkursom jak nasz wzmacniamy ich wiarę we własne siły i pokazujemy im, że są tak samo dobrzy jak i inni. Czyli łamiemy bariery – mówi Grażyna Wardęga, nauczyciel SOSW w Jaśle, pomysłodawczyni i główna organizatorka konkursu. – Poezja ks. Twardowskiego jest niezwykle piękna, opisuje się ją, jako łagodną, prostą i wzruszającą, ale do nauczenia się dla naszych dzieci, które są upośledzone umysłowo w stopniu umiarkowanym, jest to jednak duże wyzwanie. 

Młodzi recytatorzy poradzili sobie z tematem bardzo dobrze. – Widać było, że nauczyciele też włożyli ogromną pracę w to by uczniów przygotować – podkreśla Wardęga.

W tym roku udział w konkursie zgłosiło 7 środków, wystartowało 6. – Ośrodek z Ustrzyk Dolnych musiał zrezygnować z udziału w naszym konkursie z powodu grypy – wyjaśnia organizatorka konkursu.

Na scenie MDK wystąpiło 30 uczniów w trzech kategoriach.

W tym roku zaproszenia na konkurs recytatorski wysłane zostały także do jasielskich szkół podstawowych i gimnazjów, w których prowadzone są klasy integracyjne. Nie było jednak żadnego odzewu. – Szkoda, że nie skorzystali z zaproszenia – przyznaje Wardęga. – Być może nauczyciele stwierdzili, że to zbyt trudne, by przygotować dziecko upośledzone umysłowo w stopniu umiarkowanym, do takiego konkursu. Może powinni jednak przyjść do nas i zobaczyć, na jakim poziomie są występy uczestników i sami by się przełamali do przygotowania dziecka na konkurs.

Zgodnie z ideą konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Ci, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w swej recytacji otrzymali dodatkowe nagrody i dyplomy.

Wszyscy dobrze się bawili, a na zakończenie wystąpił na scenie zespół taneczny „Iskierki” działający przy MDK. Organizatorzy zadbali także o poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Wojewódzki konkurs recytatorski to nie jedyna impreza organizowana przez SOSW w Jaśle, wzmacniająca wiarę w siebie dzieci niepełnosprawnych i integrująca je ze środowiskiem.  Na wojewódzką skalę ośrodek organizuje jeszcze olimpiady sportowe i konkurs ekologiczny. Lokalnie są to m.in. „Warsztaty w parku”, „Piknik na 5!”.

Wyróżnienia przyznane w VIII  Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Szkół Specjalnych

Szkoła podstawowa:

Adamska Julia – Brzozów
Bilska Natalia – Jasło
Malina Oliwia – Frysztak

Gimnazjum:

Zaborowski Michał – Dębica
Kwiatek Mateusz – Dębica

Szkołą Przysposabiająca do Pracy:

Szylak Paulina – Lesko
Gorczyca Kamil – Strzyżów
Brej Dorota – Jasło
Sitnik Hubert – Frysztak
Mrozek Majka – Krosno

Na prośbę organizatorów przekazujemy podziękowania dla sponsorów, którymi byli:

Starostwo Powiatowe w Jaśle, Magdalena i Emil Kędrek HABYS Sp. z o.o. Jasło, Renata Zawisza-Sereda Cukiernia Piekarnia „Renata”, Maria i Adam Pawlik Cukiernia „Kasia”, SKOK Stefczyka oddz. Jasło, ks. proboszcz Tadeusz Paszek.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy.

W wersji papierowej tekst ukaże się w najbliższym wydaniu tygodnika Nowe Podkarpacie

Ewa Wawro