środa, 7 grudnia, 2022

Bezpłatne badania mammograficzne

0
Bezpłatne badania mammograficzne
Udostępnij:

30 marca przy krytej pływalni w Jaśle panie w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w technice cyfrowej w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badania mammograficzne można również wykonać bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji, w Pracowni Mammografii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Dlaczego warto wykonać mammografię?

• rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet

• corocznie diagnozuje się ok. 16 tys. nowych zachorowań na ten typ nowotworu.

• mammografia jest najskuteczniejszą formą stosowaną w diagnostyce raka piersi – można wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie

• dawka promieniowania podczas mammografii jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba

• wykrycie zmian nowotworowych w ich wczesnym stadium, zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Jak wygląda badanie?

Mammografia trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Kiedy i gdzie?

Badania mammograficzne w mobilnej pracowni mammograficznej (mammobusie) odbędą się 30 marca przy krytej pływalni, ul. Sikorskiego 15 (MOSiR). Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 ( pon.- pt: godz. 8-20; sobota 9 – 15) lub na www.mammo.pl  Konieczny jest dowód osobisty.

Badanie można również wykonać w Poradni Mammografii przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. Kobiety objęte programem  profilaktycznym w wieku 50 do 69 roku życia przyjmowane są bez skierowania, bezpłatnie. Pozostałe panie powinny posiadać skierowanie od ginekologa albo z poradni chirurgicznej. Istnieje również możliwość wykonania badania mammograficznego odpłatnie. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 13 44 37 701.

Organizatorzy/UMJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj