8. zjazd Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 poświęcony był ochronie winorośli. Zdobyta wiedza będzie bardzo cenna dla akademików PAW, szczególnie przy doborze odmian w winnicach.
Wykłady doktora Janusza Mazurka, zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na bardzo istotne zagadnienia, jakie omawia. Nikt w Polsce nie wie tyle o chorobach i szkodnikach winorośli, a także o sposobach ich zwalczania, co wykładowca PAW. Dla słuchaczy SPW to był bardzo pouczający i dający wiele do przemyślenia wykład, szczególnie w kontekście doboru odmian planowanych do posadzenia w swoich winnicach.
Tradycyjnie w ramach weekendowego zjazdu odbyły się także zajęcia praktyczne. Akademicy PAW wraz z wykładowcą szukali objawów chorób winorośli w Winnicy Jasło. Na tym etapie wegetacji żadnych tam nie znaleziono. Natomiast na starszych krzewach na Rondzie Solidarności, na pniach krzewów winorośli znaleziono zasiedlonego szkodnika – misecznika śliwowca.
Kolejny zjazd SPW 2018 poświęcony będzie ocenie degustacyjnej wina w praktyce winiarskiej. Temat degustacji wina na różnych etapach jego wyrobu i po zakończeniu produkcji oraz najważniejsze substancje odpowiadające za smak i aromat wina omówi Wojciech Bosak. Wykłady uzupełnione będą zajęciami degustacyjnymi.
Kolejne zagadnienie zaplanowane na zjazd za dwa tygodnie przedstawi Roman Myśliwiec. Będzie mowa o tym, jak należy opiekować się młodą winnicą. Wykładowca mówić będzie o pielęgnacji gleby, nawożeniu, nawadnianiu oraz cięciu i formowaniu młodych krzewów. Po części wykładowej odbędą się zajęcia praktyczne w winnicy.
Zajęcia wykładowe dostępne są także dla osób spoza grupy SWP 2018, a zasady uczestniczenia podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce szkolenia.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Fundacja Galicja Vitis
{gallery}galerie/18_rok/8_zjazd_18{/gallery}