środa, 17 kwietnia, 2024

Dziedzic straci mandat radnego

0
Dziedzic straci mandat radnego
Udostępnij:

Radny Dziedzic złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Tak orzekł w marcu Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Oskarżony odwołał się od tej decyzji. 6 czerwca br. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok.
Zdzisław Dziedzic złożył oświadczenie lustracyjne w związku z wykonywaniem funkcji publicznej radnego Rady Miejskiej w Jaśle. Radnym miejskim jest już szóstą kadencję, ale dopiero w tej sąd lustracyjny badał zgodność oświadczenia ze zgromadzonymi materiałami.

Pierwszy wyrok zapadł 25 marca br. Sąd wydał wówczas orzeczenie stwierdzające, że Dziedzic złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i orzekł wobec oskarżonego utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach powszechnych organu i członka organu jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki pomocniczej samorządu terytorialnego na okres 4 lat oraz orzekł wobec niego, również na okres 4 lat, zakaz pełnienia funkcji publicznych.

W dniu 6 czerwca 2013 r. Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie Sądu Okręgowego w Rzeszowie stwierdzające, że Zdzisław Dziedzic złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne – informuje Tomasz Gawlik, naczelnik oddziałowego biura lustracyjnego IPN w Rzeszowie.

Wyrok jest prawomocny. Zdzisław Dziedzic pełni funkcję radnego miejskiego już szóstą kadencję. Teraz – zgodnie z ordynacją wyborczą – Rada Miejska Jasła ma 3 miesiące na wygaszenie mandatu radnego. Jego miejsce zajmie prawdopodobnie Jan Pierzchała, kandydat startujący w wyborach z tej samej listy KW Jaślanie.

Co na ten temat ma do powiedzenia radny Dziedzic? O tym już wkrótce.

Ewa Wawro