poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Internetowa usługa „Bezpieczny Autobus”

0
Internetowa usługa „Bezpieczny Autobus”
Udostępnij:

Policjanci podczas kontroli technicznych autobusów będą promować witrynę www.bezpiecznyautobus.gov.pl oraz zachęcać pasażerów do korzystania z usługi. Tam gdzie kontrola przebiegnie pozytywnie, funkcjonariusze będą oznaczali autobus naklejkami „Bezpieczny Autobus”, które zostały przekazane do policji przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
„Bezpieczny Autobus” to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pozwala ona sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem na wycieczkę można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie.

Aby uzyskać dostęp do informacji, na uruchomionej w czerwcu ubiegłego roku stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu. Od początku działania witryny www.bezpiecznyautobus.gov.pl skorzystało z niej ponad 111 tys. osób. Sprawdzonych zostało 206 tys. pojazdów. Oznacza to, że przez rok statystycznie każdy autobus w Polsce został sprawdzony średnio 2 razy.

Usługa „Bezpieczny Autobus” została uruchomiona w ramach projektu CEPIK 2.0. Polega on na modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Prace zakończą się w 2016 r., lecz stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu. W 2016 r. planowane jest uruchomienie kolejnych, przydatnych dla obywateli usług, między innymi możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych, informacji o własnym pojeździe czy sprawdzenia szkoły jazdy.

Źródło: MSW