wtorek, 18 czerwca, 2024

Jasielski szpital ma już nowy mammograf!!

0
Jasielski szpital ma już nowy mammograf!!
Udostępnij:

Po ponad półrocznej przerwie Pracownia Mammografii w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle wznowiła działalność. Badania wykonywane są nowo zakupionym mammografem cyfrowym. Kosztował ponad 847 tys. zł.
O powodach zamknięcia pracowni mammografii i kontrowersyjnych planach dyrekcji szpitala pisaliśmy tutaj:

W Jaśle nie zrobisz mammografii!

Zamiast nowego mammografu „reanimacja trupa”?

W Jaśle będzie mammograf!

17 listopada wznowiono badania diagnostyczne i profilaktyczne dla kobiet. Zakupiony przez jasielski szpital mammograf to cyfrowe urządzenie nowej generacji, zapewniające najwyższą jakość wykonywanych badań mammograficznych. Aparat łączy w sobie szereg zaawansowanych technologii i rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i komfort badania.

Akcja informacyjna ruszyła, pojawiły się plakaty, stosowne informacje przekazano poradniom i przychodniom działającym na terenie powiatu jasielskiego. O pomoc w przekazaniu informacji o uruchomionej z po przerwie pracowni mammograficznej poproszono okoliczne parafie. Wysłano także 900 zaproszeń do pacjentek ze szpitalnej bazy danych.

– Zainteresowanie jest bardzo duże, pacjentki dzwonią do nas praktycznie non stop, do końca grudnia rejestracja już jest zapełniona – mówi Mieczysława Dranka, kierownik techników medycznych Zakładu Diagnostyki Obrazowej. – Na razie pracujemy na jedną zmianę, ale jeśli tylko będzie potrzeba, a dyrekcja wyrazi na to zgodę, to uruchomiona zostanie druga zmiana, albo dodatkowe badania w soboty. Na razie nie ma takiej potrzeby.

Zgodnie ze światowymi standardami

O wyższości mammografii cyfrowej nad analogową nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki aparatowi cyfrowemu w razie potrzeby pacjentka od razu kierowana jest do pogłębione diagnostyki, która dostępna jest także w jasielskim szpitalu. Wyniki badań są praktycznie od razu. Takich możliwości nie dają jeżdżące od miasta do miasta popularne mammobusy. Na wynik czeka się tam nawet do 3 tygodni. Do tego pracownia szpitalna zapewnia dużo bardziej komfortowe warunki badania niż mammobusy. Dzięki archiwizacji możliwe jest porównanie wcześniejszych badań, co ma bardzo istotne znaczenie diagnostyczne. W mammobusach nie prowadzi się archiwizacji, pacjentki zabierają wyniki ze sobą.

Dorota Gawlik-Feldo, kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle nie kryje zadowolenia. – Wreszcie została uruchomiona pracownia mammograficzna z prawdziwego zdarzenia. Rozpoczęliśmy badania, aparat spisuje się bardzo dobrze. Cyfrowa obróbka zdjęć to zupełnie inna technologia. Progresja jest taka, że wszystkie badania obrazowe idą w kierunku badań cyfrowych. Badanie jest dokładniejsze i ma mniej artefaktów niż przy badaniu analogowym. Ten aparat, który mamy, jest super nowoczesny, spełnia wszystkie aktualne standardy. Poza tym ma dodatkowo jeszcze możliwość tomosyntezy. Niestety tego nie mamy kupionego, ale jest to przyszłość badan mammograficznych. Mamy otwartą furtkę, że jeżeli znajdą się pieniądze, to będzie możliwość dalszego rozwoju pracowni.

2 -nline

Zaletą tomosyntezy jest możliwość badania piersi w kilkunastu płaszczyznach, a nie tak jak dotychczas tylko w trzech sumacyjnych. W uzasadnionych przypadkach, a także w przypadku tzw. „gęstych” piersi na całym świecie wykonuje się tomosyntezę, jako uzupełnienie badania podstawowego o rozszerzone badania tomograficzne.

Czekający szpital w przyszłości zakup tomosytezy to koszt ok. 200 tys. zł.

Wczesne wykrycie ratuje życie!

Na badanie mammograficzne zgłosiła się m.in. pani Irena, lat 58. – To już moje czwarte badanie, ponieważ wcześniej wykryto u mnie włókniaka. Został wyłuskany, ale co dwa lata mam zalecaną kontrolę. Już zaczęłam się denerwować i dzwonić do pracowni w Krośnie i Sanoku, by tam zapisać się na badanie, bo już te dwa lata minęły. Dlatego bardzo się ucieszyłam na wieść o tym, że nasz szpital ma nowy i do tego nowoczesny aparat.

Pracownia Mammografii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle serdecznie zaprasza wszystkie panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanego badania mammograficznego w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, na bezpłatne (bez skierowania) badanie mammograficzne. Dla pozostałych kobiet (do 50-tego roku życia o po 70-ce) wymagane jest skierowanie. W jasielskiej pracowni można wykonać badanie płatne – koszt 90 zł.

Dogodny termin badania można ustalić pod numerem telefonu (13) 443 77 01. Pracownia czynna jest w poniedziałki w godzinach od 11. do 18.35, od wtorku do piątku w godzinach od 7. do 14.35

Ewa Wawro