niedziela, 14 lipca, 2024

Kierowali pojazdami mając blisko 3 promile alkoholu

0
Kierowali pojazdami mając blisko 3 promile alkoholu
Udostępnij:

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości to poważne przestępstwo, które po zaostrzeniu przepisów, zagrożone jest surowymi konsekwencjami. Mimo tego wielu kierowców nadal decyduje się świadomie na tak nieodpowiedzialne zachowanie. Niebawem z wymiarem sprawiedliwości zmierzą się dwaj mężczyźni, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy mając blisko 3 promile alkoholu. Obaj muszą liczyć się z dotkliwą karą finansową oraz utratą uprawnień do kierowania pojazdami.

Pierwszego z nich, mundurowi zatrzymali wczoraj na ul. 3 Maja w Jaśle. Policjanci około godz. 20 otrzymali informację, że ulicami Jasła ma przemieszczać się osobowy opel, który jedzie środkiem drogi i powoduje zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego szybko namierzyli opisany pojazd. W trakcie kontroli okazało się, że kierował nim 26-leni obywatel ukrainy. Mężczyzna miał problemy z utrzymaniem równowagi i wyraźnie czuć było od niego alkohol. Urządzenie wskazało, że miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i stracił uprawnienia do kierowania pojazdami. W najbliższym czasie zostanie przesłuchany i stanie przed sądem.

W sobotę, policjanci patrolujący teren miasta, około godz. 23, zauważyli na ulicy Mickiewicza jadącego w kierunku Jasła osobowego opla. Tor jazdy samochodu wskazywał, że kierowca może być nietrzeźwy. Policjanci przy użyciu sygnałów świetlnych i dzwiękowych radiowozu dali sygnał do zatrzymania. Niestety kierujący oplem nie zamierzał poddać się kontroli i próbował uciec bocznymi uliczkami. Policjanci zatrzymali uciekiniera. 30-letni mieszkaniec gminy Jasło uciekał, ponieważ miał w organizmie 2,8 promila alkoholu. Mężczyzna niebawem odpowie przed sądem za swoje zachowanie.

Przypominamy:

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych – w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu. Nie mniej niż 10 tys. złotych otrzymuje osoba, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości po raz kolejny. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Apelujemy do wszystkich: jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce prowadzić, nie pozwól na to! Uniemożliwiając jazdę pijanemu kierowcy, ochronisz przed nieszczęściem jego i tych, których może spotkać na swojej drodze.

KPP w Jaśle