środa, 28 lutego, 2024

Kwesta na ratowanie zabytków jasielskiej nekropolii

0
Kwesta na ratowanie zabytków jasielskiej nekropolii
Udostępnij:

11 709,31 zł zebrano podczas tegorocznej kwesty na renowację zabytkowych nagrobków. To już szósta akcja zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy i Renowacji Zabytków cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle, przy wsparciu organizacyjnym Urzędu Miasta w Jaśle. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobka z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej.

Do akcji włączyli się m.in. burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, zastępca burmistrza Leszek Znamirowski oraz sekretarz miasta Paweł Rzońca, którzy kwestowali w dniu Święta Zmarłych i w Zaduszki przed główną bramą najstarszej jasielskiej nekropolii. – Dziękuję za hojność jaślan, która świadczy o ogromnym sercu i woli wsparcia tej szlachetnej idei. W imieniu kwestujących serdecznie państwu dziękuję – mówił kwestujący Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

 

Z inicjatywą organizowania kwest na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych nagrobków wystąpił Społeczny Komitet Odnowy i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Została ona bardzo życzliwie przyjęta przez znanych jaślan, którzy kwestują z puszkami oraz wszystkich odwiedzających w okolicach Święta Zmarłych stary cmentarz.

Akcję finansowo wspiera Miasto Jasło i Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, a dzięki zebranym w ten sposób funduszom dawny blask odzyskały już: figura św. Jana Ewangelisty, zdobiąca grób Jana Martynka (2010 r.), „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2011 r.), Grobowiec Kleczkowskich (2012 r.), nagrobek Romualda Palcha (2013 r.) oraz pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2014 r.).

UMJ