wtorek, 31 stycznia, 2023

Ławeczka z muzyką Dudusia stanie na rynku?

0
Ławeczka z muzyką Dudusia stanie na rynku?
Udostępnij:

Symboliczne ławeczki ze znanymi osobami z regionu cieszą się coraz większą popularnością. Sanok ma Józefa Szwejka, Rymanów-Zdrój Annę Potocką, a w Jaśle zrodził się pomysł, aby w rynku ustawić ławeczkę z Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem. Kiedy powstanie nie wiadomo, bo wszystko rozbija się o pieniądze.

Z inicjatywą ustawienia na rynku ławeczki z Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem wyszedł Tomasz Kasprzyk, przewodniczący zarządu osiedla Śródmieście w Jaśle. Jerzy Duduś Matuszkiewicz urodził się w Jaśle 10 kwietnia 1928 roku w kamienicy stojącej w rynku w pierzei zachodniej. Jest znanym muzykiem jazzowym, saksofonistą, kompozytorem muzyki do wielu filmów i seriali z czasów PRL np. „Czterdziestolatek”, „Janosik”, „Alternatywy 4”, „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”.

Ławeczka z muzyką

Jerzy Duduś Matuszkiewicz jest wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, pionierem powojennego ruchu jazzowego w Polsce, współtwórcą zespołu „Melomani”. Od 2013 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Jasła i zawsze podkreśla swój związek z rodzinnym miastem – mówi T. Kasprzyk.

Ponadto kompozytor wspierał finansowo wiele działań w mieście. W 2014 roku przekazał 50 tys. zł na zakup fortepianu, przy którym w Jasielskim Domu Kultury koncertują najlepsi artyści odwiedzający Jasło podczas koncertów, jak również uzdolniona muzycznie młodzież. Natomiast w 2015 roku przeznaczył 20 tys. zł na nagrody pieniężne dla wybitnie uzdolnionej muzycznie młodzieży z Jasła. – W tym roku chce przekazać kolejną kwotę. Tu nie chodzi o stawianie mu pomnika, ale uważam, że Jasło powinno się szczycić osobą Jerzego Dudusia Matuszkiewicza – przyznaje pomysłodawca ustawienia ławeczki.

Miałaby stanąć na przejściu z rynku na deptak przy murku. Siedzący kompozytor patrzyłby w kierunku kamienicy, w której się urodził a w dłoni trzymałby saksofon. Przypuszczalny koszt wykonania ławeczki z brązu wraz z możliwością odtworzenia kilku wybranych kompozycji wraz z jego muzyką to 80 tys. zł. Instalacja elektroniczno-foniczna zapewniająca odtworzenie utworów kompozytora to koszt 10 tys. zł, odlew z brązu to 40 tys. zł, model rzeźby do odlania z brązu wraz z projektem całości to 30 tys. zł.

– Ławeczka z siedzącym kompozytorem i jego muzyką byłaby niewątpliwą atrakcją dla jaślan, jak i turystów. Tym bardziej, że w mieście brakuje elementu małej architektury, przy którym można zrobić sobie zdjęcie. Takie ławeczki powstają w wielu miastach. Od lat Sanok kojarzy się z ławeczką Józefa Szwejka, przy której mieszkańcy, turyści robią sobie zdjęcie, na rynku stoi pomnik najbardziej znanego sanoczanina Zdzisława Beksińskiego. Więc dlaczego w Jaśle nie miałaby powstać ławeczka z Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem? – zaznacza Tomasz Kasprzyk.

W 2015 r. o ławeczkę z brązu z postacią założycielki zdroju i filantropki, Anny z Działyńskich, hrabiny Potockiej wzbogacił się Rymanów-Zdrój. Stanęła w parku zdrojowym, w sąsiedztwie pijalni wód, a jej wykonanie sfinansowała gmina Rymanów. Kosztowała ok. 80 tys. zł.

Władze na tak, ale za duży koszt

Czy ławeczka powstanie w Jaśle? Jeszcze nie wiadomo. Władzom miasta podoba się ten pomysł, ale wszystko rozbija się o pieniądze. – Koszt ławeczki jest niemały. Czy 80 tys. zł w skali miasta, to dużo? Zawsze można dyskutować. Wierzę, że uda to się zrobić, tylko szukamy pomysłu w jaki sposób obniżyć te koszty. Może uda się to w ramach jakichś działań, czy pozyskać część kwoty. Nie mamy w budżecie zabezpieczonych pieniędzy na ten cel – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – To nie ma być tylko figura kompozytora, ale chcemy to zrobić nowocześnie, żeby można było odsłuchać niektóre utwory. Na pewno byłaby to atrakcja, a także sposób uznania jego osoby, bo cały czas podkreśla, że czuje się związany z miastem. Chcemy zrobić ukłon w jego stronę. Ponadto wspierał wiele działań – podkreśla.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w wydaniu nr 55 z dnia 25 stycznia br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj