niedziela, 27 listopada, 2022

Mimo pięknej pogody – nie organizuj wycieczek i pozostań w domu

0
Mimo pięknej pogody – nie organizuj wycieczek i pozostań w domu
Udostępnij:

Jasielscy policjanci podczas nadchodzącego weekendu, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, obejmą szczególnym nadzorem miejsca, w których mogą tworzyć się duże skupiska ludzi. Policjanci będą częściej widoczni w rejonach parków i skwerów. Odwiedzą także miejscowości atrakcyjne turystycznie takie jak – Folusz czy Krempna. Apelujemy, by mimo pięknej pogody ograniczyć organizowanie wycieczek i pozostać w domu.

Od 1 kwietnia br., zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązują nowe ograniczenia w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. Warto jednak zaznaczyć, że wprowadzone obostrzenia nie są skierowane przeciwko społeczeństwu. Ich głównym celem jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa poprzez zminimalizowanie zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, w świetle nowych przepisów nie można swobodnie przemieszczać się poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Ograniczenia głównie dotyczą m.in.:

  • Zakazu wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego.
  • Zakazu korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.
  • 2 metry – minimalna odległość między pieszymi. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także opiekunowie osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
  • Ograniczenia dotyczące limitów pasażerów. W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzony ten wymóg jest także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

Więcej na temat ograniczeń tutaj.

Przed nami kolejny weekend, który z pewnością będzie obfitował w piękną, słoneczną pogodę. Dla wielu osób to niewątpliwie zachęta do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz organizowana wycieczek do miejscowości atrakcyjnych turystycznie takich jak – Folusz oraz Krempna. Rodzi to z pewnością ryzyko, że w tych miejscach tworzyć się będą duże skupiska ludzi.

Policjanci od jutra będą częściej odwiedzać takie miejsca. Przy pomocy urządzeń nagłaśniających skierują do mieszkańców apel o zachowanie rozsądku i wykazanie odpowiedzialnej postawy. W sytuacjach rażących naruszeń prawa będą wyciągać surowe konsekwencje. Zróbmy wszystko, aby policjanci nie byli zmuszeni do podejmowania rygorystycznych działań.

Apelujemy, by stosować się nowych wytycznych, zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich i pozostać w domach.

KPP w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj