wtorek, 8 października, 2024

Młodzież pokazała klasę!

0
Młodzież pokazała klasę!
Udostępnij:

To było trafione przedsięwzięcie – tak można najkrócej ocenić zrealizowany projekt edukacyjny Jasielska Liga Naukowa z LOTOS-em.

Jasielska Liga Naukowa z LOTOSEM, to wyjątkowy w skali kraju projekt edukacyjny, realizowany przez Miasto Jasło pod patronatem Grupy LOTOS, która zadeklarowała wsparcie merytoryczne, organizacyjne i finansowe programu. Jego celem było wyłonienie najzdolniejszych jasielskich uczniów i umożliwienie im rozwijania talentów. Dzięki Lidze, uczniowie mogli samodzielnie poszukiwać odpowiedzi na postawione wcześniej pytania, przez działania naukowo-badawcze prowadzone pod kierunkiem nauczycieli. Ich pracę ocenił zespół ekspertów, autorytetów naukowych, a najlepsze projekty zostały nagrodzone przez burmistrza Jasła i Grupę LOTOS.

Do programu realizowanego w bieżącym roku szkolnym zgłoszono 91 projektów naukowo-badawczych realizowanych przez 9 jasielskich szkół podstawowych i 4 gimnazja; 299 uczniów i 44 nauczycieli zaangażowanych w ich realizację. 23 z pośród nich, zostało nagrodzonych w ramach zakończonej właśnie pilotażowej edycji tego innowacyjnego projektu edukacyjnego.

Uroczyste podsumowanie odbyło się wczoraj w Jasielskim Domu Kultury.

Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła zwracając się do uczestników wydarzenia nie krył ogromnego zadowolenia z osiągniętych rezultatów projektu.

To z jednej strony przyjemność, możliwość sprawdzenia się jasielskiej młodzieży, która tak licznie wzięła udział w projekcie, ale z drugiej strony także moment, w którym przychodzi czas oceny czy dobrze zrobili my organizując takie przedsięwzięcie. Jestem przekonany, patrząc na te prace projektowe, które zostały w ramach Ligi zrealizowane, że zrobili my coś bardzo dobrego. Chciałem gorąco podziękować przede wszystkim młodzieży, że się odważyła wystartować, realizując swoje pomysły i zamierzenia, które wykraczają poza podstaw zakres nauczania. Chciałem gorąco podziękować nauczycielom. Gdyby nie państwa przewodnictwo, pewnie te projekty byłyby zrealizowane nieco inaczej. To wasza wiedza pozwoliła tym młodym ludziom dobrze się bawiąc zrobić co naprawdę dla nich i dla nas wszystkich ważnego. Chciałem podziękować firmie Lotos. To, że włączyliście się do realizacji tego projektu było bardzo ważne dla naszej, jasielskiej społeczności. Patrząc w kategoriach pilotażu tego projektu, myślę, że to może być powielane w różnych częściach Polski, w różnych miastach, właśnie za sprawą waszej firmy i za to ogromne podziękowania.

Czernecki zwrócił uwagę na fakt, że to jak miasto się będzie rozwijało w dużej części zależy od młodych ludzi. – Ktoś musi nadawać ton tym przemianom, ktoś musi kierować tą społecznością i musi to robić mądrze. Dlatego ważne jest, aby ci najzdolniejsi i najbardziej pracowici powinni być doceniani – powiedział burmistrz Andrzej Czernecki.

Większość projektów była na bardzo wysokim poziomie, mieliśmy sporo problemów z tym, aby dokonać ostatecznego wyboru projektów, które zostały nagrodzone – podkreśliła Otylia Pulit-Parszewska, przewodnicząca zespołu oceniającego projekty, specjalista w zakresie metody projektowania w nauczaniu gratulując sukcesów zarówno uczniom jak i ich nauczycielom.

Nagrodę główną otrzymały uczennice Gimnazjum nr 1: Ewelina Mastej, Natalia Maziarska i Maja Piskadło, za projekt na temat: „Mówi się, ale jak? Jaką polszczyzną posługują się jaślanie”.

ac56

– Wybrałyśmy ten tamta ponieważ interesujemy się bardzo językiem polskim, bierzemy udział w różnych konkursach, czytamy wiele książek i to nas kręci. Początkowo podchodziłyśmy do tego projektu z oporem, najzwyczajniej mówiąc nie chciało nam się, ale myślę, że to ile pracy włożyłyśmy w ten projekt, naprawdę nam się opłaciło i bardzo się cieszymy z tego co zaprezentowałyśmy. Musze przyznać w imieniu całej naszej grupy, że byłyśmy zaskoczone, że wygrałyśmy – powiedziała nam Maja Piskadło.

Specjalną nagrodę, puchar Burmistrza Miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego oraz czek opiewający na kwotę trzech tysięcy złotych przyznano dla najbardziej aktywne szkoły, która w sposób przyjazny i aktywny wspierała działalność Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOS-em pod względem organizacyjnym i promocyjnym. Odebrał ją Kazimierz Mikrut, dyrektor Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej.

Dodatkową nagrodę przyznano zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie: Kamil Dziadosz, Grzegorz Jach i Krzysztof Zarzyka, którzy 7 czerwca, pod opieką Aleksandry Sokołowskiej zaprezentowali publicznie swój projekt pod tytułem „Dlaczego jajko nie śpiewa?” podczas uroczystego zakończenia roku akademickiego 2013/2014 Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Burmistrza Czernecki i Robert Bialik, prezes zarządu LOTOS Infrastruktura ,podpisali wczoraj porozumienie o realizacji drugiej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOS-em w przyszłym roku szkolnym. Firma zadeklarowała swoje wsparcie merytoryczne, organizacyjne oraz finansowe w kwocie nie mniejszej niż w pierwsze edycji – 140 tys. zł.

Lista nagrodzonych projektów do pobrania w załączniku do tekstu.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/liga_z_lotosem_14{/gallery}