sobota, 18 maja, 2024

Składkę zdrowotną trzeba rozliczyć w ZUS 

0
<strong>Składkę zdrowotną trzeba rozliczyć w ZUS </strong>
Udostępnij:

Do 22 maja mają czas osoby, które rozliczały w 2022 r. dochody z prowadzenia działalności lub spółki osobowej według skali podatkowej, podatku liniowego albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na złożenie deklaracji ZUS DRA za kwiecień tego roku. W tej składce trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej przekazuje się w dokumencie za kwiecień 2023 roku. Co istotne ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wychodzi niedopłata trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku – wyjaśnia Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu. – W przypadku nadpłaty – na indywidualnym profilu na PUE ZUS będzie gotowy wniosek o zwrot – dodaje.

Według rzecznika, osoba prowadząca działalność wniosek o zwrot nadpłaty będzie musiała zweryfikować, podpisać i odesłać drogą elektroniczną – przez PUE do 1 czerwca. Jeżeli na koncie naszego klienta nie będzie żadnych zaległości nadpłata zostanie wypłacona do pierwszego sierpnia 2023 roku.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 roku. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja 2023 r., czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy: – płatników na karcie podatkowej, – twórców i artystów, – wspólników spółki komandytowej, – jednoosobowej spółki z o.o., – osób współpracujących.

więcej: https://www.zus.pl/-/roczne-rozliczenie-sk%C5%82adki-na-ubezpieczenie-zdrowotne

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim