Na ścianie bloku przy ul. Szajnochy 55 pojawił się kilka dni temu mural upamiętniający 100 lecie wojny polsko – bolszewickiej i Cudu Nad Wisłą. To już trzeci mural na budynkach Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w mieście jest ich jeszcze kilka.
Projekt muralu „Bitwa Warszawska – Cud nad Wisłą – ku wiecznej pamięci mieszkańców Jasła” został zgłoszony przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego do organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu „Historyczny Mural – 1920 Polskie zwycięstwo do wolności Europy”. Jasielski mural znalazł się wśród wybranych 12 projektów z całej Polski i otrzymał dofinansowanie z MON.
Mural to główna część projektu finansowanego ze środków MON, ale uzupełniać będą go jeszcze: dwie prelekcje historyczne, jedna adresowana do dzieci i młodzieży, konkurs plastyczny o tej samej tematyce oraz film dokumentujący przebieg realizacji projektu.
Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia jest znany jasielski historyki i regionalista Wiesław Hap. – Szukając pomysłu na uczczenie stulecia wojny polsko- bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej przy pomocy pani Patrycji Bimkiewicz, kierownika Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Jaśle oraz pani Iwonie Kosiek – pracownikowi tego samego wydziału z UMJ, trafiłem na konkurs na okolicznościowy mural ogłoszony przez MON. To było to czego szukałem – podkreśla prezes JSMJiRJ Wiesław Hap. Wykonanie muralu, jak i jego koncepcję zlecono Sylwestrowi Łaskawskiemu, autorowi kilku istniejących już w Jaśle murali, ale główne wytyczne opracował W.Hap.
– Szczególnie zależało mi na ukazaniu na naszym jasielskim muralu dwóch ludzi. Poległego w Bitwie Warszawskiej bohaterskiego jaślanina, harcerza i gimnazjalistę Seweryna Marcinkowskiego oraz Romana Saphiera – porucznika Wojska Polskiego, profesora jasielskiego gimnazjum, który na czele młodych żołnierzy-ochotników, gimnazjalistów jasielskich oddał życie za Ojczyznę w bitwie pod Firlejówką we wrześniu 1920 r
I to właśnie ich podobizny widnieją na muralu. Na pierwszym planie Roman Saphier, profesor jasielskiego Gimnazjum, który wraz z grupą swoich uczniów bohatersko zginął w bitwie pod Firlejówką. Tuż za nim widnieje podobizna Seweryna Marcinkowskiego, pochodzącego z Frysztaka ucznia VIII klasy jasielskiego gimnazjum, który poległ w 1920 r. w bitwie pod wsią Zawady – Wrona.
Wykonanie muralu na ścianie bloku wymagało zgody i wsparcia Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, za co, za naszym pośrednictwem, koordynator projektu dziękuję Januszowi Przetacznikowi, prezesowi JSM.
– To już trzeci mural, który powstał na ścianach naszych budynków. Mamy w swoich zasobach Ignacego Łukasiewicza – Chopina 13 oraz dwa murale autorstwa p. Sylwestra Łaskawskiego nawiązujące do naszej historii „100-lecia naszej państwowości” – W.Pola 2 i „Bitwy Warszawskiej” – Szajnochy 55. Murale coraz częściej pojawiają się w naszych miastach, ożywiając czasami szare, brudne ściany, ciesząc wzrok świetnymi i zaskakującymi kompozycjami czy upamiętniając naszą historię, naszych bohaterów. To dobry kierunek i wierzę, że sukcesywnie i skutecznie będzie wypierał tak niechciane „blokowe” graffiti – mówi Janusz Przetacznik, prezes JSM.
Ewa Wawro