Jasło, to jak każdy z nas wie, piękne miasto, w którym każdy chcący znajdzie coś dla siebie. Mamy zabytków trochę, miejsc pamięci, szlaki turystyczne, blisko do galerii i do lasu. Zależy od poglądów każdego z nas.
W tym roku w ramach projektu edukacyjnego przystąpiłyśmy, jako jeszcze uczennice Gimnazjum Nr 2 z O. I. w Jaśle, do realizacji tematu XXIII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jest on dość długi, ale ważny dla społeczności lokalnej „Przestrzeń publiczna, jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”.
Czym jest przestrzeń publiczna?
Definicja prawna zawarta w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2016, poz.778 z późn. zm.) mówi o przestrzeni publicznej jako obszarze o „szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjającym nawiązywaniu kontaktów społecznych ze względu na jego położenie oraz cechy funkcjonalno-przestrzenne”.
Przykłady przestrzeni publicznej: budynki będące własnością publiczną, ulice, place miejskie, parki, drogi publiczne, dworce, skwery, lasy państwowe, pomniki, cmentarze.
Czym jest totalitaryzm?
Totalitaryzm, totalizm – „system polityczny, oparty na obowiązującej wszystkich ideologii i na nieograniczonej władzy jednej partii, kontrolującej wszystkie dziedziny życia” (Słownik języka polskiego PWN)
Rozpatrując temat tegorocznego SDiM stanęłyśmy przed problemem czy w Jaśle są ulice, place czy też skwery noszące stare nazwy propagujące systemy totalitarne. I jak się nam wydaje znalazłyśmy dzięki pomocy członka Stowarzyszenia Miłośników jasła i Regionu Jasielskiego, ale czy na pewno i czy warto się tym zajmować? Wiele informacji o naszych znalezionych nazwach ulic wyprostowali pracownicy Wydziału Geodezji Urzędu Miasta, za co serdecznie dziękujemy.
Nas zaintrygowały kontrowersje wokół ulicy Jana Tkaczowa. Tu zaczęła się nasza badawcza przygoda. Kim był ten człowiek, my nie wiedziałyśmy na początku, jak i osoby przez nas badane. Trochę chęci wystarczyło i dokopałyśmy się do artykułów, rozmów, wywiadów, dokumentów. Oprócz przeszukiwania materiałów źródłowych, przebadałyśmy jaślan dzięki ankiecie internetowej oraz sondzie ulicznej i zapytaniu mieszkańców ul. Tkaczowa czy chcą – raczej nie chcą, nie ma się czemu dziwić. Co dalej w takim wypadku? Po analizie danych postanowiłyśmy zorientować się jak można w ogóle zmienić nazwę ulicy, tu pomocni byli nam nasi radni oraz zastanowiło nas to jak poszerzyć wiedzę jaślan na temat patronów ulic. Prosta sprawa, dla internautów przygotujemy krótkie życiorysy patronów ulic pochodzących z Jasła lub tu działających (być może uda się go systematycznie poszerzać), dla chcących się zapoznać bliżej z Janem Tkaczowem oraz Hugo Steinhausem i Stanisławem Proniem, ulicą Grodzką lub Koczą przygotowane są ulotki informacyjne. Dla osób lubiących ruch i główkowanie zarazem przygotowujemy Questing o jasielskich ulicach i nie tylko, taka zabawa rodzinna na coraz ładniejsze dni. Umieszczenie na portalu questingu trochę potrwa, ale damy znać Wam jaślanie.
Zapraszamy wszystkich do interesowania się swoim miastem w taki czy inny sposób, w końcu jest nasze.
Ola C. i Ola S.