czwartek, 18 lipca, 2024

W Jaśle będzie mammograf!

0
W Jaśle będzie mammograf!
Udostępnij:

Rada Powiatu w Jaśle ponownie przeznaczyła pieniądze na zakup mammografu cyfrowego dla jasielskiego szpitala. Pierwszej szansy dyrektor nie wykorzystał, teraz dostał drugą. Zapewnił, że do końca września inwestycja zostanie zrealizowana.

W kwietniu br. pracownia mammografii w Szpitalu Specjalistyczny w Jaśle została zamknięta, ponieważ użytkowany przez 20 lat aparat analogowy do wykonywania badań nie został dopuszczony do dalszej pracy przez Sanepid. Informacja o złym stanie mammografu nie była dla nikogo zaskoczeniem, ale już decyzja dyrektora szpitala Michała Burbelki już tak. Dwa lata temu, na mocno podparty merytorycznie wniosek dyrekcji Rada Powiatu w Jaśle zabezpieczyła w budżecie 334 tys. zł na 2014 r. z przeznaczeniem na zakup nowego sprzętu. Rok później kolejne 84 tys. zł. Pieniądze te jednak „przepadły” ponieważ dyrekcja szpitala nie podjęła działań zmierzających do kupna nowego mammografu do 15 czerwca br. Wróciły do wspólnej puli – dochodów budżetu. Z uwagi na inwestycję , która pochłonie wszystkie możliwe środki z budżetu szpitala i powiatu (rozbudowa szpitala), dyrektor Michał Burbelka skłonny był zrezygnować z kupna tak potrzebnego aparatu i planował wydzierżawić pomieszczenia zamkniętej pracowni firmie zewnętrznej. W ten sposób utrzymana zostałaby możliwość wykonywania badań w Jaśle, ale szpital straciłby szanse na dochody z tego tytułu. Opinia publiczna ostro krytykowała takie rozwiązanie, podobnie jak i kierownik Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Dorota Gawlik – Feldo.

 

Pisaliśmy o tym   tutaj    i    tutaj

Blisko dwa miesiące trwały „przepychanki” między dyrekcją szpitala a walczącymi o zapewnienie kobietom z powiatu jasielskiego i okolicznych dostępu do ratujących często życie badań profilaktycznych.

Podczas wczorajszej sesji RPJ radni zdecydowali, że ponownie zabezpieczają na zakup nowego mammografu 334 tys. zł. Nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą kosztował będzie blisko milion zł, a przyznane pieniądze na początek wystarczą na I ratę za zakup sprzętu, pozostałe koszty szpital pokryje z własnych środków lub będzie spłacał w ratach (ok. 7,5 tys. – 11 tys. zł miesięcznie). Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne na ten cel, to spłacenie zobowiązań nastąpi szybciej.

Dyrektor Burbelka zobowiązał się, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy zakup nowoczesnego mammografu zostanie sfinalizowany. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg mający wyłonić najkorzystniejszą ofertę zakupu.

– W związku z tym że zapadły decyzje o zakupie nowoczesnego aparatu mammograficznego bardzo dziękuję wszystkim którzy byli zaangażowani w sprawę. Szczególnie chciałabym podziękować panu dyrektorowi Burbelce, za to, że podjął taką decyzję i panu Januszowi Przetacznikowi, który był orędownikiem zakupu nowoczesnego aparatu cyfrowego i wszystkim innym, którzy przyczynili się do podjęcia tej ważnej decyzji. Myślę, że w miarę możliwości będzie szybko zrealizowana, po dopełnieniu wszystkich obowiązujących prawem wymogów – powiedziała nam Dorota Gawlik – Feldo.

Ewa Wawro