czwartek, 18 lipca, 2024

Wzrasta liczba 100-latków na Podkarpaciu

0
Wzrasta liczba 100-latków na Podkarpaciu
Udostępnij:

122 osoby na Podkarpaciu pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 122 świadczenia honorowe (w maju 2019 to świadczenie w naszym regionie otrzymywało 83 osoby, a w sierpniu 2020 – 95 ).

Oddział ZUS w Jaśle – 44 stulatków, najstarsza osoba: kobieta urodzona w 1913 r. z pow. sanockiego Oddział ZUS w Rzeszowie – 78 stulatków, najstarsza osoba: kobieta z Rzeszowa urodzona w 1915 r.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 28.02.2021 r. przyznawane świadczenie wynosi 4512,41 zł brutto.

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
w województwie podkarpackim