wtorek, 26 września, 2023

Jaślanin trenerem kadry narodowej!

0
Jaślanin trenerem kadry narodowej!
Udostępnij:

Marek Walczyk z Jasła poprowadzi do kolejnych zwycięstw reprezentację Polski w wędkarstwie muchowym. Zapracował na to wyróżnienie osiągając w ostatnich latach szereg imponujących sukcesów. Jak mówią jego koledzy – wędkarze ma do tego wielki talent.

Główny Kapitanat Sportowy w styczniu tego roku powołał nowego trenera Kadry Narodowej w wędkarstwie muchowym. Został nim Marek Walczyk z Jasła, zastąpił dotychczasowego trenera Andrzeja Wawrykę. Jaślanin w swoim dorobku sportowym, może poszczycić się wieloma sukcesami sportowymi. Posiada tytuły Indywidualnego Mistrza Świata zdobyty w Finlandii i tytuł II Wicemistrza Europy z Czech oraz wiele medali wywalczonych, jako zawodnik wraz z drużyną Polski podczas Mistrzostw Europy i Świata. Był także dwukrotnie Indywidualnym Mistrzem Polski i wielokrotnie stawał na podium zawodów zaliczanych do GPX Polski.

 

Nominacja dla mnie na to stanowisko jest na pewno wielkim wyzwaniem, jak również dopełnieniem mojej dotychczasowej kariery zawodniczej – mówi Marek Walczyk, trener kadry narodowej w wędkarstwie muchowym. – Funkcja ta niesie za sobą również wielką odpowiedzialność i mnóstwo obowiązków związanych z perfekcyjnym przygotowaniem logistycznym do zawodów. Zawody wędkarskie mocno różnią się od innych dyscyplin. Przygotowania do nich są zupełnie inne, wymagają poświęcenia dużo czasu na rozpoznanie łowisk, przygotowanie przynęt, a także – co jest najważniejsze – dobór odpowiednich zawodników do charakteru danego łowiska. Moim marzeniem jest stworzenie grupy ludzi, która będzie się doskonale rozumiała i perfekcyjnie ze sobą współpracowała podczas zawodów, jak również w czasie przygotowań do każdej następnej imprezy. Chciałbym również stworzyć dobry klimat dla tych ludzi, którym sport wędkarski, jak i samo wędkarstwo, jest bardzo bliskie – podkreśla trener.

Dobry wybór

Nominacja Walczyka nie zaskoczyła środowiska wędkarzy i została dobrze przyjęta. Znają go od lat, z wieloma jest zaprzyjaźniony, wiedzą jakim jest człowiekiem i wędkarzem, wierzą, że pod jego przewodnictwem drużyna osiągnie wiele spektakularnych sukcesów. Przez tę nominację doceniono jego dotychczasowe wyniki sportowe, a także mocnej ekipy jasielskiej, startująca pod szyldem okręgu krośnieńskiego.

Czołówka wędkarzy muchowych w Polsce pochodzi z naszego okręgu. W samej kadrze Polski mamy kilka osób, które są z Jasła lub są z nim blisko związane. To świadczy o tym, że Marek Walczyk potrafił wokół siebie stworzyć taki klimat i atmosferę, przekazać swoje doświadczenie młodszym stażem kolegom, prezentując skuteczne metody łowienia, doskonałe przynęty i sposób zachowania się na poszczególnych wodach – mówi Janusz Przetacznik, zapalony wędkarz muchowy z Jasła, członek klubu Bayan Goł. – I właśnie ta duża znajomość różnorodności wody i sztuka jej czytania, zwyczajów ryb pozwala mu osiągać niezłe wyniki, nawet na wodach, na których po raz pierwszy się pojawia. Uważam, że to jest fenomen. Z punku widzenia wędkarskiego, takie cechy powinien mieć trener kadry narodowej. Pokazać kolegom, jak się zachowywać nad kolejną wodą, rzeką czy jeziorem, przekazać zawodnikom startującym w reprezentacji swoje najlepsze, znane sobie tajniki i metody połowu ryb dla określonych warunków czy miejscówek, pokazać, w jaki sposób możemy łowić, tak aby to była drużyna, a nie indywidualności. I wierzę, że Markowi to się uda – podkreśla Przetacznik.

Pasmo sukcesów

Na co dzień pan Marek prowadzi działalność gospodarczą, ale wędkarstwo jest także w pewnym sensie sposobem na życie. Swoją karierę ze sportem wędkarskim rozpoczął 1983 r., jako zawodnik Wędkarskiego Klub sportowego Krosno. W kadrze narodowej zadebiutował w 2003 r. podczas Mistrzostw Świata w Wędkarstwie Muchowym w Hiszpanii. Wielokrotnie uhonorowany został medalem „Za wybitne osiągnięcia sportowe”, jak również „Złotą odznaką z wieńcami”, przyznawanymi przez Zarząd Główny PZW.

Na swoim koncie ma szereg imponujących osiągnięć. Drużynowo: Mistrzostwa Europy 2003 Szkocja -złoty medal, Mistrzostwa Europy 2004 Szwecja – srebrny medal, Mistrzostwa Europy 2005 Polska – brązowy medal, Mistrzostwa Europy 2009 Irlandia – brązowy medal, America Cup 2010 USA Colorado – srebrny medal oraz America Cup 2011 USA Colorado – złoty medal. W kategorii indywidualnej: Mistrzostwa Świata 2007 Finlandia – złoty medal, Mistrzostwa Europy 2011 Czechy – brązowy medal, dwukrotny indywidualny Mistrz Polski, dwukrotny indywidualny Wicemistrz Polski, zwycięzca wielu imprez z cyklu Grand Prix Polski, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w drużynie.

Mocna drużyna z Jasła

Wędkarzy, którzy są wybitnymi indywidualnościami w okręgu krośnieńskim nie brakuje. – Trzeba w tym miejscu podkreślić zasługi, znakomitego wędkarza, jak również człowieka, bez którego jedna z najpiękniejszych rzek w Europie i na świecie, San, nie był by tym, czym jest w obecnej chwili – Piotra Koniecznego, dyrektor Okręgu Krosno i całą grupa jego pracowników – podkreśla Walczyk. – W samym Jaśle oprócz Walczyka, jest co najmniej kilku znakomitych wędkarzy: Piotr Marchewka, Lucjan Burda, Edward Urbanik, Jan Janik. W przypadku kadry narodowej liczyć się będzie jednak głównie drużyna.

Kogo powołał do kadry narodowej nowy trener? Na Mistrzostwach Świata w Czechach o zwycięstwo powalczą : Piotr Konieczny – WKS Krosno, Piotr Armatys – WKS Bystrzycz Lublin, Piotr Marchewka – WKS Krosno, Mariusz Szlachetka – WKS Kraków-Myślenice, Marek Walczyk – WKS Krosno.

Drużyna na Mistrzostwa Europy w Szwecji to: Guzdek Stanislaw – WKS Wadowice, Tobiasz Robert – WKS Krosno, Szymala Kazimierz – WKS Wydra Skoczów, Łukasz Ostafin – WKS Kraków-Myślenice, Marek Walczyk – WKS Krosno.

– Mnóstwo spędzonego czasu nad wodą, na różnych łowiskach w kraju, jak i za granicą, zdobyte doświadczenie na zawodach różnej rangi, myślę, że będą bardzo pomocne w prowadzeniu drużyny – podkreśla Walczyk. – Chciałbym to i całą wiedzę, która wiąże się z wędkarstwem muchowym, nabytą przez wiele lat łowienia, wykorzystać do osiągnięcia sukcesu z moją drużyną.

Najbliższy sprawdzian to mistrzostwa świata w Czechach na przełomie maja i czerwca. Zawody odbędą się na trzech akwenach: dwóch jeziorach: Kvetonov i Lipno oraz rzece Wełtawie powyżej zapory Lipno i poniżej.

Na jeziorach będziemy łowić pstrągi tęczowe, rzeka to pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy i lipień – wyjaśnia trener.

Drugą tegoroczną imprezą, jaka czeka naszych muszkarzy będą Mistrzostwa Europy w Szwedzkiej Laponii 12-17 sierpnia.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/walczyk_marek{/gallery}

NAJNOWSZE

POPULARNE