sobota, 15 czerwca, 2024

Osada w Stobiernej zdobyta!

0
Osada w Stobiernej zdobyta!
Udostępnij:

JSM zorganizowała dla dzieci atrakcyjną wycieczkę do Osady Słowiańskiej oraz Parku Owadów i Pajęczaków w Stobiernej k/ Dębicy. Pod opieką Bogumiły Kraus – nauczyciela i członka RN JSM oraz administratorów osiedli Krystyny Żarnowskiej i Stanisława Biela na wycieczkę pojechało 26 dzieci z osiedli Na Kotlinę, Szajnochy i Szkolnej.

W Osadzie Słowiańskiej dzieci przeniosły się w czasie prawie 1000 lat wstecz i poczuły prawdziwie średniowieczną atmosferę. W namacalny sposób poznały historię naszych przodków. Zwiedziły gród składający się z kilku chat pokrytych strzechą i otoczony palisadą. Zaglądnęły do kilku chat i zobaczyły w jakich warunkach żyli ludzie w tamtym czasie. Spacer wzdłuż palisady poprowadził do wieży wartowniczej, z której roztaczał się przepiękny widok na okolicę. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach garncarskich poznając techniki wyrobu i zdobienia ceramiki. Własnoręcznie ulepione gliniane naczyńka zabrały ze sobą do domu. Inne warsztaty wprowadziły je w słowiańską kuchnię, gdzie same wyrabiały ciasto, lepiły i piekły na ogniu podpłomyki. Poznały też technikę strzelania z łuku oraz próbowały własnych sił strzeleckich. Oglądnęły pokazy walk wojów. Dużą frajdą były zwierzęta – kozy, króliki, kury, koty.

Pobyt w osadzie zakończył się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Następnie w Centrum Edukacji Ekologicznej dzieci oglądnęły figury owadów i pajęczaków, które można spotkać w lasach, sadach, pastwiskach. Figury wiernie odwzorowują budowę anatomiczną owadów w około 200-krotnym powiększeniu, dzięki czemu można było się dokładnie przyjrzeć wszelkim szczegółom ich budowy. Wyjazd dostarczył dzieciom wielu cennych informacji, które będą pomocne w szkole. Wszyscy bawili się świetnie, pogoda i humory dopisywały.

Bogumiła Kraus

{gallery}galerie/2015_rok/wycieczka_stobierna{/gallery}