sobota, 4 lutego, 2023

VI Podkarpackie Miodobranie dobiegło końca!

0
VI Podkarpackie Miodobranie dobiegło końca!
Udostępnij:

Wczoraj zakończyła się jedna z największych cyklicznych imprez na Podkarpaciu. Dwudniowe miodobranie, które odbywa się już po raz 6-ty, ściągnęło na kołaczyckie błonie tłumy zawodowych pszczelarzy, miłośników miodu i sympatyków pszczółek. Ale nie tylko! Atrakcji było wiele!

VI Podkarpackie Miodobranie rozpoczęło się od sobotniej konferencji naukowej, podczas której zostały wygłoszone referaty dotyczące pszczelarstwa, odbyły się dyskusje oraz spotkanie integracyjne wszystkich pszczelarzy przy ognisku.

W niedzielne popołudnie imprezę zapoczątkowała swoim wystąpieniem burmistrz miasta i gminy Kołaczyce – Małgorzata Salacha, witając wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości.

Wydarzenie takie jak to dzisiejsze, jest doskonałą okazją, by połączyć wspólnie siły i wymienić się swoimi doświadczeniami z zakresu prowadzenia działalności pszczelarskiej, czy obserwacjami na temat obecnej sytuacji pszczół – mówiła Salacha. W tym roku cieszę się jeszcze bardziej, bo przybyłych na tę uroczystość jest więcej niż ostatnio. Pojawili się również członkowie innych kół, co świadczy, że my pszczelarze, jesteśmy jedną wielką rodziną – dodała.

Po wprowadzeniu figurki św. Ambrożego, który uważany jest za patrona pasiek i pszczelarzy, głos zabrał Michał Wasik, prezes Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy w Jaśle.

Światowe statystyki pokazują drastyczny spadek ilości rodzin pszczelich. Przyczyn jest wiele, dlatego też niezbędne jest stworzenie płaszczyzny do dobrej i opartej na otwartości współpracy między pszczelarzami, władzami samorządowymi i rolnikami. Przykładem owej dobrej współpracy jest właśnie taka impreza, jak ta dzisiaj – mówił Wasik.

Podczas części oficjalnej wręczono również dyplomy mistrzom sztuki pszczelarskiej. Wyróżnienia z rąk Mariana Sobela, założyciela Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy w Jaśle, otrzymali: ks. Tomasz Gałuszka, ks. Marek Mijal oraz Rafał Rutyna.

Program artystyczny VI Podkarpackiego Miodobrania był bardzo bogaty. Rozpoczął się od pokazu czerpania miodu, połączonego z degustacją. Na przybyłych czekały również liczne kiermasze, gdzie można było zakupić różne gatunki miodów, sprzęt pszczelarski, a także rękodzieła rzemieślników. Oprócz tego odbywały się konkursy tematyczne związane z pszczelarstwem oraz występy artystyczne lokalnej młodzieży. Gwiazdą wieczoru był zespół Bayer Full, jeden z najpopularniejszych wykonawców muzyki disco polo. Do późnych godzin zabawiał również zespół Regeneracja i DPD, serwując wytrwałym kawałki w stylu reggae i hip-hopu. Uwieńczeniem VI Podkarpackiego Miodobrania była zabawa taneczna z zespołem Taura.

VI Podkarpackie Miodobranie, które odbyło się z inicjatywy burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Małgorzaty Salachy, poprowadził Jan Zwoliński, wiceprezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Była to impreza wieńcząca projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach „Miody łączą narody” i projekt  realizowany przez Związek Pszczelarzy  w Jaśle „Jaka pszczoła taki miód”. Obydwa projekty realizowane są w ramach Funduszu Promocji Produktu Regionalnego / Tradycyjnego / Ekologicznego – NGO, JST współfinansowanego  przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska

 dol

gora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj