czwartek, 12 września, 2024

Dwa światy?

0
Dwa światy?
Udostępnij:

Wchodząca w życie zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spowoduje wiele zmian w gospodarce odpadami na terenie naszego miasta. Zmiany te dotkną każdego mieszkańca, bez względu na to, czy jest właścicielem domu, mieszkańcem spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej.

Zmiany można wprowadzać na dwa sposoby. Pierwszy to konsultacja proponowanych rozwiązań z mieszkańcami, wspólnotami i spółdzielniami, tak aby spróbować wypracować rozwiązanie gwarantujące z jednej strony realizację obowiązków nakładanych na gminę ustawą, z drugiej zaś najmniej uciążliwe dla jej mieszkańców. Taki system wybrano w Krośnie. Tam konsultacje, mające na celu doskonalenie rozwiązania zaproponowanego przez włodarzy miasta trwają już od sierpnia roku 2012. Jest to moim zdaniem realizacja idei społeczeństwa obywatelskiego, gdzie mieszkaniec miasta jest podmiotem a nie przedmiotem działania władzy.

 

Drugi sposób wprowadzania zmian wybrano w Jaśle. Burmistrzowie wraz z urzędnikami samodzielnie szukają optymalnego rozwiązania. Prace odbywają się bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Moim subiektywnym zdaniem takie postępowanie bliższe jest idei absolutyzmu oświeconego, niż idei samorządu. Pozostaje nam mieć nadzieję, że wypracowane bez konsultacji rozwiązanie będzie lepsze od tego, wypracowanego w Krośnie. Już niedługo sprawdzimy to na własnej skórze.

Jasło i Krosno oddalone są od siebie zaledwie o 25 kilometrów. Chciałoby się rzec, 25 kilometrów i dwa światy. Smaczku dodaje fakt, że jednym z filarów koalicji popierającej w Radzie Miasta Jasła takie działanie jest Klub Radnych Platformy Obywatelskiej. W tym kontekście nazwa partii brzmi dość frywolnie.

Janusz Rak

Przeczytaj artykuł: Jasielskie śmieci trafią do Krosna

Przeczytaj komentarz: Rewolucja śmieciowa czy katastrofa?

Przeczytaj artrykuł: Czy przymus może być prawem?