piątek, 29 marca, 2024

„Popatrz na świat bliżej, a zobaczysz piękno” – fotografia zbliżeń

0
„Popatrz na świat bliżej, a zobaczysz piękno” – fotografia zbliżeń
Udostępnij:

Świat wokół skrywa wiele niespodzianek, które są niewidoczne gołym okiem. By je zobaczyć, wystarczy pochylić się wraz z aparatem, by za sprawą zbliżenia zwykły przedmiot zmienił się w fascynujące odkrycie.
Plusem tego rodzaju fotografowania jest to, że nie trzeba jeździć daleko, by znaleźć interesujące przedmioty. Mogą to być kwiaty, rośliny, czy owady. Często po zbliżeniu okazuje się, że obiekt jest mało interesujący. Napotykamy owady ze złamanymi skrzydłami, czy  nadgryzione liście. Nie zrażajmy się jednak od razu, bowiem i takie zdjęcia mogą być ciekawsze od innych, jeśli tylko zastosujemy właściwą kompozycję.

Najlepszą metodą fotografowania z bliska jest zastosowanie obiektywu do makrofotografii, który pozwala sfotografować przedmiot w wielkości naturalnej, podchodząc do niego na odległość 30-50 cm. Do uzyskania większej skali stosujemy pierścienie pośrednie. Jeśli nie mamy możliwości zastosowania tych urządzeń w naszym aparacie, możemy wykorzystać soczewki nasadkowe, które zakładamy z przodu obiektywu, podobnie jak filtry.

Powszechnym błędem w fotografii zbliżeń jest wybór niewłaściwej przysłony. Chcąc mieć w kadrze jak najwięcej ostrości należy ustawić jak najmniejszy otwór względny przysłony (czyli na przykład f/11-f/16). Nie zawsze jednak duża głębia ostrości jest potrzeba. Chcąc uzyskać ostry tylko jeden fragment obrazu, a resztę pozostawić rozmytą nie stosujemy dużej przysłony i staramy się, by umieścić obraz w wąskiej płaszczyźnie ostrości. Najlepiej jest więc ustawić interesujący nas obiekt równolegle do matrycy aparatu.

Innym problemem jest brak światła. Warto więc kombinować trochę ze sztucznym doświetleniem, czy to za pomocą sztucznego oświetlenia błyskowego, czy za pomocą odbłyśników. Fotografowanie o poranku może przynieść zaskakujące efekty, bowiem poranne światło jest miękkie i cieplejsze.

Przy fotografowaniu zbliżeń pomocny okazuje się statyw, zwłaszcza do motywów dynamicznych. Podnosząc czułość, w celu skrócenia czasu otwarcia migawki, unikniemy rozmycia obrazu „zamrażając” ruch.

Fotografia zbliżeń to często przepustka do innego świata, pełnego tajemnic i ciekawych obiektów. Wymaga jednak czasu i precyzji.

 D

Wiele obiektów jest nieruchomych, więc mamy mnóstwo czasu na ich fotografowanie i kombinację z oświetleniem, ale są też takie, które trzeba fotografować szybko. By uzyskać ciekawą ekspozycję warto skorzystać z bracketingu – techniki fotograficznej, polegającej na fotografowaniu tego samego obiektu przy użyciu różnych parametrów.

Pamiętajmy, patrząc na świat bliżej – zobaczymy piękno, a i wiele nowych, interesujących tematów do fotografowania.

Masz ciekawe fotografie zbliżeń? Podziel się nimi z nami. Wyślij na adres redakcji: redakcja@twojejaslo.pl, a my je opublikujemy na naszej stronie w zakładce: Wasze galerie.

Czekamy!

Weronika Samborska