czwartek, 18 kwietnia, 2024

6 miliardów zł na walkę z bezrobociem

0
6 miliardów zł na walkę z bezrobociem
Udostępnij:

O 1 miliard 200 milionów złotych więcej na aktywne formy walki z bezrobociem trafiło do urzędów pracy w Polsce. Płatne staże także po 25 roku życia.

Do urzędów pracy w Polsce trafiło w tym roku o 1 miliard 200 milionów złotych więcej na aktywne formy walki z bezrobociem, takie jak staże, dofinansowanie własnej działalności gospodarczej, subsydiowanie miejsc pracy u pracodawców. W tym roku na aktywne formy walki z bezrobociem przeznaczono ponad 6 miliardów złotych. Po raz pierwszy od kilkunastu lat biura pracy otrzymały pieniądze już w styczniu i teraz mają możliwość zaplanowania sposobu najlepszego ich wydatkowania przez cały rok. Zwiększono także wiekowy przedział uprawniający do pomocy, na płatny staż będzie można pójść także po ukończeniu 25 lat. Dzięki temu powinny zwiększyć się szanse na zatrudnienie ludzi wykształconych, którzy bez stażu i praktyki w zawodzie powiększają grono bezrobotnych.

 

M.in. taką informacje przekazał minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz, podczas spotkania w Krośnie z ludowcami z trzech powiatów: krośnieńskiego, brzozowskiego i jasielskiego. Obecny był także Jan Bury, przewodniczący klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Liderzy PSL-u przekonywali do nowej idei: budowania centrum ludowo – chadeckiego.

Odwiedzili także Jasło. W spotkaniu zorganizowanym w UMJ oprócz władz miasta i powiatu uczestniczyli także przedstawiciele różnych instytucji i środowisk, w tym starostwa powiatowego, urzędu pracy, szpitala specjalistycznego, miejskiego ośrodka pomocy społecznej i pracodawców.

– Minister Kamysz zaznaczył, że tego typu spotkania, jak w Jaśle, są dla niego bardzo ważne ponieważ pełnią rolę konsultacji społecznych. Są one także cennym źródłem informacji, jak w praktyce funkcjonują wprowadzane rozwiązania – informuje Agata Koba, rzecznik prasowy UMJ.

Tematem rozmowy była także zmiana proporcji finansowania żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów, z 50 do 80 procent. O dofinasowanie mogą jednak ubiegać się wyłącznie placówki państwowe. Jasło nie będzie wiec mogło skorzystać z rządowego programu Maluch, miasto nie prowadzi bowiem takich placówek. I chyba nie szybko powstaną. W funkcjonującym w Jaśle prywatnym żłobku są wolne miejsca.

Ewa Wawro