wtorek, 18 czerwca, 2024

90 lat niegłowickiej szkoły

0
90 lat niegłowickiej szkoły
Udostępnij:

Położony na obrzeżach miasta Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza obchodził jubileusz 90-lecia. Była to okazja do spotkania absolwentów, byłych i obecnych pracowników, rodziców i uczniów.

Szkoła mieści się w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaśle, która swoją tradycją sięga czasów przedwojennych. Placówka powstała już w 1884 roku i początkowo mieściła się w drewnianym budynku. Jednak z czasem jej kierownik, Marcin Mastej, podjął starania, by wybudować nowoczesną szkołę. To dzięki jego wysiłkowi, niespożytej energii i determinacji udało mu się. Otwarcie nowej placówki odbyło się 29 sierpnia 1926 roku. Takiego budynku nie było w okolicy. Uwagę przykuwała klasycystyczna fasada, przestronne sale na parterze i piętrze, duże okna. Świadkami było około dwóch tysięcy okolicznych mieszkańców. Ważnym wydarzeniem w historii były odwiedziny prezydenta RP Ignacego Mościckiego 29 sierpnia 1929 roku.

Czas II wojny światowej był jednym z trudniejszych w historii. Budynek został częściowo zniszczony, ale z czasem udało się rozpocząć naukę i odbudować go. Przez kolejne lata szkoła zmieniała się, stając się nowoczesną placówką.

W 2004 roku w związku z przeniesieniem Szkoły Podstawowej nr 6 do nowego budynku, mieszkańcy Niegłowic i ul. Niegłowickiej w Jaśle stanęli w jej obronie. Założyli Stowarzyszenie Edukacyjno-Regionalne „Nasza Szkoła”, które do dziś ją prowadzi. Szefuje mu Zofia Bemben.

W Dzień Edukacji Narodowej, 14 października, odbył się jubileusz 90-lecia funkcjonowania szkoły w obecnym budynku. Jako, że patronem placówki jest Adam Mickiewicz nie mogło zabraknąć wieszcza na uroczystości, który przybył na nią w bryczce. Młodzież przywitała wszystkich uczestników polonezem, a potem przypomnieli historię powstania szkoły. Jubileusz był też okazją do złożenia życzeń dyrekcji przez parlamentarzystów i samorządowców.

Szkoła zmieniała się tak, jak zmienia się historia Polski. Teraz jest szkołą nowoczesną, z pasją, w której uczą doskonali nauczyciele i panuje rodzinna atmosfera. Mimo wielu przeciwności przetrwała i jest niezwyciężona. Stowarzyszenie dało radę, stanęło na wysokości zadania. Mówimy o niej, że powstała z ludzkich serc. Uczęszczały do niej całe pokolenia niegłowiczan – mówi Marta Baran, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych w Jaśle.

Jubileusz był też okazją do wspomnień, bo wzięli w nim udział absolwenci, byli i obecni pracownicy. – Szkoła bardzo się zmieniła, jest dużo elektroniki, dawniej nie było pianina. Jak moja klasa ostatnia odchodziła też tańczyła poloneza. Miło wspominam pracę tutaj, a teraz wróciły wspomnienia. Po takiej uroczystości zawsze śnią mi się różne sceny ze szkoły – przyznaje z uśmiechem Ewelina Wójtowicz, która w latach 1971-1999 uczyła fizyki i chemii.

Obecnie w skład ZSS wchodzą: Społeczne Przedszkole, zwane „Adasiowym”, Społeczna Szkoła Podstawowa oraz Społeczne Gimnazjum. Obecnie uczy się w niej 133 uczniów.

Marzena Miśkiewicz/”Nowe Podkarpacie”

Tekst ukazał się w numerze 42 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 19 października br.