niedziela, 29 stycznia, 2023

Barwna Żakinada przeszła wczoraj ulicami Jasła

0
Barwna Żakinada przeszła wczoraj ulicami Jasła
Udostępnij:

Od wczoraj oficjalnie miastem Jasłem rządzi młodzież z powiatu jasielskiego. Jak co roku barwna parada żaków wyruszyła do centrum miasta, by przejąć nad nim władzę.

Już przed godziną 10-tą na placu I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle zebrała się młodzież z pobliskich szkół. Jak tradycja nakazuje, uczestnicy wydarzenia byli przebrani w najróżniejsze stroje. Wśród żaków można było spotkać smerfy, tańczące winogrona, postacie ze znanych wszystkim filmów, kucharzy, a nawet samego Zeusa.

 

Według nas jest to świetna inicjatywa. Pokazujemy swoją siłę i kreatywność. Pogoda nam dopisała, a i uczestników nie brakuje, więc zapowiada się niezła zabawa! – mówi Ania, uczestniczka Żakinady.

Gdy wybiła godzina 10-ta zebrani żacy na czele z królem i królową Żakinady 2013 ruszyli ulicami Mickiewicza – Czackiego i Bednarską. Następnie skierowali się w stronę Placu Żwirki, Kościuszki, ul. Rynek i Jana Pawła II, podążając w stronę Ogródka Jordanowskiego. Całej Żakinadzie towarzyszyła wesoła, iście uczniowska atmosfera. Na ulicach było słychać śpiewy i radosne okrzyki.

Gdy cała parada dotarła na plac Ogródka Jordanowskiego, rozpoczęło się uroczyste przekazywanie kluczy do bram miasta.

Zgodnie z obyczajem przejmujecie dziś rządy nad królewskim miastem Jasłem. Dzięki Wam, w naszym sławnym Jasielu królują dziś pieśni, pląsy, występy amatorskiego teatru i wszelka swoboda. Przekazuję więc , waszym królewskim mościom klucz do bram miasta. Niech będzie on nie tylko symbolem roztropnej władzy nad jasielską wspólnotą, ale także znakiem uciechy, błogiej radości i zbliżających się wakacji – mówił burmistrz Andrzej Czernecki.

W tym roku władza żaków jest podwójna. Na ręce króla i królowej wicestarosta Franciszek Miśkowicz złożył klucz do bram powiatu jasielskiego.

Otrzymaliście już klucz do miasta. Ja wam tą radosną władzę poszerzam i proponuję, by ta zabawa odbywała się na terenie całego powiatu jasielskiego – oznajmił wicestarosta.

Po otrzymaniu klucz do bram miasta i powiatu, rozpoczęła się prezentacja uczestników, którzy zgłosili się do konkursu na najlepszy strój Żakinady 2013. Blisko 40 uczestników przechadzało się na terenie ogródka, pokazują swoje taneczne umiejętności.

Następnie na scenie zaczęły się szkolne prezentacje artystyczne. Szczególną uwagę przyciągnął spektakl przygotowany przez uczestników polsko-słowackiej wymiany młodzieży „YOUTH STORY”. Projekt ten jest realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w partnerstwie z Podduklianskim Osvetovym Strediskiem w Svidniku, przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Żacy z zaciekawieniem przyglądali się, czy księżniczce Magurze uda się pokonać zbójnika Savkę i jego kamratów.

Po występie odbył się pokaz taneczny z udziałem uczniów ze szkół w Jaśle, a na zakończenie zagrał zespół Hornblend.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Żakinady: Żakinada 2013

Weronika Samborska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj