piątek, 9 czerwca, 2023

Będzie gruntowna reorganizacja Straży Miejskiej

0
Będzie gruntowna reorganizacja Straży Miejskiej
Udostępnij:

Nie można lekceważyć woli 5700 mieszkańców, które opowiedziały się za likwidacją Straży Miejskiej w Jaśle, ale nie wzięcie udziału w referendum też jest wyrazem woli – podkreśla Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Zapowiada jednak, że do końca pierwszego kwartału ma być przygotowana i wdrożona restrukturyzacja tej instytucji.
Przypomnijmy:

Do wzięcia udziału w niedzielnym referendum uprawnionych było 30 193 osób, oddano 6080 ważnych głosów, z czego 5708 opowiedziało się za likwidacją straży, 372 było przeciw, 40 głosów było nieważnych. Frekwencja wyniosła 20,27 proc., przy wymaganej do ważności minimum 30 proc.

Oceniając podział głosów spośród oddanych wynika, że zdecydowana większość mieszkańców jest za likwidacją straży miejskiej, nie należy jednak zapominać o tym, na jakich zasadach działa referendum. Sam udział lub nie w referendum jest formą wyrażenia swojej opinii – komentuje burmistrz Pabian. – Przy frekwencji 20.27 proc., uzyskane odpowiedzi na „tak” nie są do końca wykładnikiem woli mieszkańców. To wola 5708 mieszkańców i ja tak to postrzegam. Natomiast nigdy nie ukrywałem, że straż miejska wymaga reorganizacji i takie prace zostaną przez nas podjęte .

Burmistrz  przyznaje, że straż miejska postrzegana jest, jako zło konieczne, ale to wynika z zadań, jakie wykonuje. – Mają pilnować porządku i bezpieczeństwa, stąd też częste zwracanie uwagi i interwencje, przez co mogą być nielubiani, ale to co nie znaczy, że jako tacy, nie są potrzebni. Zdecydowanie jednak trzeba ukierunkować straż miejską na pewne działania związane z monitoringiem, interwencjami tam, gdzie rzeczywiście jest to konieczne.

Burmistrza zaznacza, nie ma praktycznie skarg mieszkańców na konkretnego funkcjonariusza, są skargi ogólne, będące wyrazem niezadowolenia głównie z tytułu funkcjonowania w mieście fotoradarów. Powołując się na statystyki podkreśla pozytywną role, jaką odegrały fotoradary. – Na początku funkcjonowania fotoradaru średnia prędkość wykazanych wykroczeń wynosiła ponad 80 km/h, teraz spadła poniżej 60 km/h. Wyraźnie to bezpieczeństwo wynikające z tytułu nadmiernej prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy zostało podniesione.

Odnosząc się do ustawowego limitu uznającego ważność referendum przy min 30 procent frekwencji burmistrz Pabian przyznał, że pewną formą wyrażenia swojej opinii jest nie wzięcie w nim udziału. – Likwidacja kryterium procentowe mogłoby się okazać, że do referendum pójdzie 100 osób i zadecydują o funkcjonowaniu w jakimś zakresie spraw miejskich.

Wiadomo już, że straż miejską w Jaśle czeka gruntowna reorganizacja. Burmistrz Pabian określi, jakie zadania mają spoczywać na straży miejskiej, a komendant będzie miał za zadanie przygotować projekt reorganizacji, łącznie z zmianami liczbie zatrudnionych funkcjonariuszy.  Ostateczna akceptacja należeć będzie do burmistrza. Zgodnie z zapowiedzą proces zakończyć ma się do końca pierwszego kwartału. Niezależnie od wyników referendum decyzje o likwidacja straży miejskiej mogą też podjąć jasielscy radni.

Komendant Mastej od początku roku przebywa na zwolnieniu lekarskim, tematem reorganizacji zająć będą musieli się jego zastępcy. Jak komentują wyniki referendum?

Część mieszkańców wyraziła swoje niezadowolenie i jest to ważny sygnał którego nie można zlekceważyć, trzeba z tego wyciągnąć odpowiednie wnioski. Cieszy natomiast fakt, że pośród uczestników referendum znalazło się sporo osób, które dostrzegają pozytywne aspekty naszej codziennej pracy. Duża liczba mieszkańców patrzy na Straż Miejską tylko przez pryzmat fotoradaru, należy wspomnieć, że podejmujemy rocznie około 2,5 tyś. interwencji związanych z ochroną spokoju porządku publicznego oraz wykonujemy szereg innych czynności wynikających z naszych kompetencji i należących do naszych obowiązków – mówi Paweł Szynal, z-ca komendanta SM w Jaśle.

Organizacja referendum kosztowała miasto ponad 32 tys. zł, większość wydatków dotyczyła diet dla 27 obwodowych komisji ds. referendum i miejskiej komisji . To łącznie kwota 27 510 zł. Pozostałe koszty to wykonanie tablic na lokale referendalne, pieczątek, druku kart do glosowania, organizacji szklenia dla członków komisji. Wysokość diet ustalona jest przez Państwową Komisję Wyborczą. Za swoją przede szeregowy członek komisji otrzymał 150 zł.

Utrzymanie Straży Miejskiej w Jaśle kosztuje rocznie 1,6 tys. zł. Zatrudnionych jest łącznie 28 osób. Zakładane przychody z tytułu mandatów ustalona została na niecałe 300 tys. zł.

Do tematu wrócimy.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj