wtorek, 10 września, 2024

„Być albo nie być” dla ZS w Trzcinicy

0
„Być albo nie być” dla ZS w Trzcinicy
Udostępnij:

Od kilku lat nad ZS w Trzcinicy wisiała groźba likwidacji. Problem udało się rozwiązać kompromisowo. Nauczyciele powołali stowarzyszenie, które przejmie od starostwa obowiązki organu prowadzącego.

Dla dyrekcji szkoły i pracujących w niej nauczycieli to była trudna decyzjawymuszona presją „być albo nie być”.

– Nie mogliśmy spełnić wymagań stawianych nam przez powiat – mówi Ludomir Mastej, dyr. ZS w Trzcinicy. – Narzucono nam, by klasy liczyły po 30-35 osób. Przy naszym profilu klas zawodowym, musielibyśmy łączyć ze sobą po 3-4 zawody by utworzyć jeden oddział. Niestety w dobie niżu demograficznego chętnych do nauki któregoś z proponowanych przez nas zawodów mamy po 10 osób. O ile przedmiotyogólnokształcące prowadzone byłyby dla całej klasy, to zajęcia zawodowe i warsztatowe musiałby odbywać się w kilku grupach. To bardzo podnosi koszty związane z np. z zatrudnieniem nauczycieli. Na to starostwo się nie zgodziło – wyjaśnia dyrektor. Podobny problem był z prowadzeniem Gimnazjum Sportowego i Sportowego Liceum Ogólnokształcącego, których oddziały też są tworzone z 15 do 25 uczniów.

Szansa na przetrwanie

Nie było wyjścia. Chcąc utrzymać ofertę edukacyjną i miejsca pracy zdecydowano się na powołanie Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy. Od września tego roku przejmie ono prowadzenie szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Trzcinicy. Nadal będą one szkołami publicznymi, prowadzonymi na tych samych zasadach, jak publiczne szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat jasielski. Zmiany dotkną głównie pracowników. Nauczyciele nie będą już podlegać karcie nauczyciela tylko kodeksowi pracy. To oznacza mniejsze zarobki, większą liczbę godzin, mniejsze przywileje (brak 13, 14 pensji, dodatków wiejskiego, mieszkaniowego, wakacyjnego, skromniejsze fundusze socjalne), ale nauczycielom i tak to się opłaci.

Mastej L.fot.dybaś 2– Mając w perspektywie bezrobocie lepiej jest zarabiać 2,5 tys. zamiast 3 tys. i mieć pracę – podkreśla Mastej. – Uczniowie na tym nic nie stracą, więcej, mogą nawet zyskać. Samorządy nie mogły np. fundować zdolnym uczniom stypendiów, kupować sprzętu dla sportowców, organizować obozów, my, my jako stowarzyszenie – tak. Poza tym szkoła podległa pod samorząd nie może prowadzić dzielności gospodarczej, stowarzyszenie tak – dodaje.

Jak chcą zarabiać? Pomysłów mają dużo, m.in. organizacja imprez, wesel, usług hotelowych, myślą też o uruchomieniu przedszkola w Trzcinicy.

Wszystko przygotowane

Przygotowania do przekształcenia trwały od czerwca 2012 r. Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych uzyskało decyzje starosty jasielskiego zezwalające na założenie szkół publicznych:

– Technikum w Trzcinicy prowadzącego kształcenie w zawodach: technik ogrodnik, technik rolnik, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik kelner, technik informatyk, technik agrobiznesu
– Gimnazjum Sportowego w Trzcinicy,
– Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Trzcinicy,
– Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Trzcinicy prowadzącej kształcenie w zawodach: ogrodnik i rolnik.

Wystartują od września 2013 r. Bez zgody powiatu stowarzyszenie nie może zlikwidować żadnego z typów szkół przyjętych do prowadzenia.

Właścicielem nieruchomości ZS w Trzcinicy jest powiat, teraz przekaże je stowarzyszeniu w użyczenie. Są to wszystkie zagospodarowaneobiekty dotychczasowego zespołu:budynki, działka obejmująca staw i ścieżkę dydaktyczną, a także działka, na której znajduje się oczyszczalnia ścieków z urządzeniami infrastruktury.

– Przeprowadzona zmiana organizacyjna w żaden sposób nie zmieni zasad funkcjonowania szkół w Trzcinicy, placówki nadal pozostaną szkołami publicznymi, nadal prowadzić będą kształcenie w dotychczasowych typach szkół, co więcej rozwijać będą ofertę edukacyjną skierowaną do uczniów szkół gimnazjalnych – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski. – Stowarzyszenie nadal prowadzić będzie gimnazjum sportowe, które jest kuźnią talentów szczególnie w dyscyplinach lekkoatletycznych. Przejęcie przez Stowarzyszenie prowadzenia tych szkół pozwoli nam na racjonalizację wydatków oświatowych poprzez zaoszczędzenie w 2014 roku kwoty ok. 1 miliona złotych – argumentuje Kmiecik.

W przypadku, gdy Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy nie podoła prowadzeniu przejętych szkół, obowiązek ich prowadzenia przejmuje z powrotem powiat.

Pozostaje jeszcze tylko przyjęcie tych zmian przez Radę Powiatu Jasielskiego. Głosowanie odbyć ma się podczas jutrzejszej sesji w starostwie. W zasadzie nie należy spodziewać się odrzucenia uchwały przez radnych, ale w takich przypadkach do końca nic nie jest pewne.

Ewa Wawro

 {gallery}galerie/ZS_Tzcinica{/gallery}