sobota, 15 czerwca, 2024

Przez Jasło przejechał dziecięcy maraton rowerowy „Dzieci na rzecz pokoju i eurointegracji Ukrainy”

0
Przez Jasło przejechał dziecięcy maraton rowerowy „Dzieci na rzecz pokoju i eurointegracji Ukrainy”
Udostępnij:

Dzieci z obwodu lwowskiego pokonają 1245 km, aby zaapelować o pokój dla swego kraju. Na trasie ich przejazdu znalazło się także Jasło. W piątek, 7 sierpnia, w Sosnówce w obwodzie lwowskim wystartował dziecięcy rajd rowerowy „Dzieci na rzecz pokoju i eurointegracji Ukrainy” (Ukraina-Polska). W ramach projektu, 10 cyklistów (8 dzieci i 2 dorosłych) pokona 1245 km trasę z Sosnówki do Oświęcimia i z powrotem, aby zaapelować o pokój w swojej ojczyźnie. Rajd finiszuje 30 sierpnia w Bełzie w obwodzie lwowskim, gdzie wówczas będą odbywały się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa „Bełz-Korczmin, Ukraina-Polska 2015”.

Organizatorzy maratonu pragną zwrócić uwagę ukraińskiego i polskiego społeczeństwa na konieczność działań na rzecz pokoju w Europie oraz eurointegracji Ukrainy. W trakcie rajdu, jego uczestnicy spotykają się z ze swoimi rówieśnikami, przedstawicielami władz i organizacji pozarządowych. Zwiedzają także obiekty turystyczne, leżące na trasie rajdu, m.in. w Oświęcimiu – muzeum „Auschwitz – Birkenau”, światowy symbol wojny, w Zatorze – park „Zatorland”, symbol pokoju i szczęśliwego dzieciństwa.

Do Jasła młodzi maratończycy przyjechali we wtorek. Gościli w Starostwie Powiatowym w Jaśle, gdzie spotkali się ze starostą Franciszkiem Miśkowiczem i wicestarostą Adamem Kmiecikiem oraz prezesem Jasielskiego Stowarzyszenia Cyklistów – Łukaszem Szumcem. Kolejnym punktem ich wędrówki po Jasielszczyźnie będzie zwiedzanie Karpackiej Troi w Trzcinicy, skąd wyruszą w dalszą drogę.

Pobyt uczestnikom dziecięcego maratonu rowerowego w Jaśle zapewniły Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Jaśle. Organizatorami maratonu rowerowego z ukraińskiej strony jest fundacja „Eko-myloserdia” i fundacja charytatywna „Nadbużżia”. Organizacje te mają dwunastoletnie doświadczenie przeprowadzania takich akcji. Największą z nich był I Transeuropejski Dziecięcy Maraton Rowerowy „Ukraina-Atlantyk” (61 dni, 3500 km, 8 państw).

Starostwo Powiatowe