niedziela, 5 lutego, 2023

„Czego się Jaś nauczy …” – 36. finał OTBwRD w Jaśle

0
„Czego się Jaś nauczy …” – 36. finał OTBwRD w Jaśle
Udostępnij:

32 trzyosobowe drużyny z całej Polski wzięły udział finale 36. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Jaśle. Organizatorem imprezy był Jasielski Klub Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

To, że ogólnopolski finał turnieju odbył się w Jaśle, nie było dziełem przypadku. Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego – główny organizator imprezy – ma na swoim koncie wiele działań edukacyjnych, prowadzonych od lat wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

c05Bezpieczeństwie ruchu drogowego osób najmniej chronionych, szczególnie dzieci, to jedno z podstawowych zadań statutowych naszego klubu – podkreśla Józef Biernacki, prezes JKMiRD. – Dużym atutem dla Jasła jest także Miasteczko Ruchu Drogowego, które jako jedyne w powiecie, a może nawet w województwie, spełnia wszystkie potrzebne parametry do edukacji najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zorganizowanie u nas finału krajowego było moim wielkim marzeniem. Mamy ku temu idealne warunki, mamy odpowiednie i zaplecze oraz sztab życzliwych ludzi, dla których bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowych jest bardzo ważne.

Ogólnopolski turniej organizowany jest już od 36 lat, w eliminacjach szkolnych, gminnych i powiatowych startuje kilkaset tysięcy osób rocznie. Głównie są to uczniowie klas 4-6, którzy po uzyskaniu karty rowerowej chcą się sprawdzić we współzawodnictwie z rówieśnikami.

Jestem pełen podziwu dla tej młodzieży, która z roku na rok podnosi poprzeczkę i może się pochwalić coraz większą wiedzą w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Zbigniew Kogut z Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turnieju BRD. – Co ciekawe, w finałach ogólnokrajowych przeważnie są uczniowie ze szkół wiejskich, rzadko spotyka się ze szkół miejskich, a już nie mówiąc o wojewódzkich. To dość wymowne. Na wsi młodzież chce się jeszcze czymś wykazać, rywalizować, a w mieście uczniowie uważają, że nam się wszystko należy – podkreśla Kogut.

Łatwo nie było

Przez trzy dni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z szesnastu województw, wyłonieni w drodze eliminacji, brali udział w różnych konkurencjach. Najpierw finaliści rozwiązywali test teoretyczny. W większości zdali go śpiewająco, oddawali wypełnione arkusze dosłownie po kilkunastu minutach. Konkurencje sprawnościowe okazały się już nieco trudniejsze, szczególnie rowerowy tor przeszkód. Ale nie ma się co dziwić, dorośli obserwujący zmagania uczestników z podziwem dla umiejętności młodych ludzi, kiwali głowami i podkreślali, że oni by sobie nie poradzili z tymi konkurencjami. Były także sprawdziany z udzielania pierwszej pomocy i w tym przypadku wiedza i umiejętności młodzieży mogły zawstydzić wielu dorosłych.

Po trzech dniach zmagań najlepsi okazali się reprezentanci województwa łódzkiego. W pierwszej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, w drugiej Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy. Reprezentanci Podkarpacia – Szkoła Podstawowa w Hucie Krzeszowskiej – zajęła piąte miejsce , natomiast Gimnazjum w Czarnej drugie miejsce w swojej kategorii. W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsca zajęli: Adrian Baran (Szkoła Podstawowa w Wietrzychowicach) i Dawid Lisowicz (Gimnazjum w Ropie), drugie – Kacper Materna (Szkoła Podstawowa w Nowym Kramsku) i Maciej Para (Gimnazjum w Czarnej), trzecie – Bartosz Żyła (Szkoła Podstawowa w Hucie Krzeszowskiej) i Marcin Fatyga (Gimnazjum we Włoszczowie).

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Dodatkowym elementem edukacyjnym, o którym pomyśleli organizatorzy, było zwiedzanie przez uczestników skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. W ostatnim dniu zmagań, dla grup, które zakończyły rywalizację, przygotowano występy artystyczne, m.in. jasielskiego wokalisty Mateusza Mijala.

Działacze odznaczeni

Podczas finału krajowego wręczono Odznaki Honorowe Polskiego Związku Motorowego: Srebrną odebrał komendant powiatowy policji w Jaśle mł. insp. Andrzejowi Wędrychowicz, brązowe Mateusz Domaradzki i Damian Palar – działacze JKMiRD. Odznaki „Przyjaciel Dziecka” wręczono: Justynie Puchyrskiej, Zbigniewowi Moskalowi, Magdalenie Adam i Damianowi Palarowi.

Odznaczenia wręczali: Wiktoria Laskus z Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki i prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii z Turnieju

Przeczytaj: Bezpieczeństwo jest towarem

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj