wtorek, 25 czerwca, 2024

Czterdziestolecie Domu Pomocy Społecznej w Foluszu

0
Czterdziestolecie Domu Pomocy Społecznej w Foluszu
Udostępnij:

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu obchodzi w tym roku czterdziestolecie istnienia. Z tej okazji 26 czerwca br. odbyła się uroczystość jubileuszowa, w której udział wzięli nie tylko mieszkańcy i pracownicy domu, ale też wielu zaproszonych gości. Byli wśród nich przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jaśle.

Obchody czterdziestolecia działalności placówki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, którą odprawił Biskup Rzeszowski Kazimierz Górny. W swojej homilii podziękował pracownikom za wspaniałą, pełną oddania pracę na rzecz tego domu i jego mieszkańców. Podkreślił, że pomoc potrzebującym jest najlepszym świadectwem człowieczeństwa i postawy chrześcijańskiej.

Uroczystość zgromadziła wielu zaproszonych gości, wśród których obecni byli przedstawiciele władz powiatowych – Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Górczyk, Sekretarz Powiatu Jadwiga Gunia, Skarbnik Powiatu Teresa Połeć oraz Radny Powiatu Stanisław Mlicki. Nie zabrakło także reprezentantów zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej – z Krosna, Iwonicza Zdroju, Rzeszowa, Glinika Górnego, Gorlic i Klimkówki. Wojewodę Podkarpacką Małgorzatę Chomycz – Śmigielską reprezentował dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dariusz Tracz.

Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz przekazując na ręce dyrektora Karola Adamskiego pamiątkowy grawerton powiedział: Czterdzieści lat to piękny jubileusz. Przez ten dom przez ten czas przeszło kilka pokoleń ludzi. Ta placówka jest bardzo potrzebna, o czym świadczy pełne jej obłożenie. Wszystkim osobom, które tutaj pracują i dbają o mieszkańców tego domu należą się ogromne podziękowania. Chcę tutaj podkreślić, że w tej placówce słowo dom jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Dom to rodzina, dom to również przyjazna, serdeczna atmosfera. Za tę atmosferę, która tutaj panuje, dziękuję. Mam nadzieję, że życzliwość i ciepło będzie nadal wizytówką tego domu. Pracownikom życzę satysfakcji z pracy zawodowej, choć wiem, że nie jest ona łatwa. Życzę Wam radości, z tego,, że tak, z głębi serca, pomagacie drugiemu człowiekowi.

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę medyczną i rehabilitację. Mieszkańcy uczestniczą też w różnego typu zajęciach terapeutycznych, m.in. z papiero-plastyki, dziewiarstwa, krawiectwa, tkactwa, hafciarstwa, stolarstwa, ogrodnictwa i kulinoterapii. Podopieczni domu bardzo chętnie biorą udział w zajęciach kulturalno-oświatowych, w tym teatralnych. W DPS-ie działa też zespół „Foluszoki”, który przygotowuje programy artystyczne i montaże słowno – muzyczne na różnego rodzaju uroczystości i spotkania integracyjne.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

{gallery}galerie/40_lecie{/gallery}