sobota, 4 lutego, 2023

Czytanie zbliżyło dzieci, młodzież i dorosłych

0
Czytanie zbliżyło dzieci, młodzież i dorosłych
Udostępnij:

Za nami XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XVI OTCD). Największe doroczne święto kampanii czytania obchodzone było dniach 3 – 10 czerwca, pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”.

Noc bibliotek, film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”, piknik rodzinny, konkurs plastyczny „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” , spotkania z pisarzami, pasowanie na czytelników, głośne czytanie dla przedszkolaków, zabawy z aplikacją na tablety Colour Alive to wybrane atrakcje jakie czekały na dzieci, młodzież i dorosłych którzy odwiedzili Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie w tygodniu głośnego czytania.

W Skołyszynie obchody tego święta rozpoczęła 2 czerwca NOC BIBLIOTEK . Ten wyjątkowy czas był okazją do licznych zabaw i warsztatów. Najmłodsi wzięli udział w zajęciach sprawnościowych, grach pamięciowych, zabawach z książką i ich bohaterami. Uczestnicy spotkania poczuli się jak w prawdziwym kinie oglądając film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Starsi natomiast do późnych godzin nocnych zmagali się z szyciem rękawic kucharskich.

4 czerwca, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom podczas pikniku rodzinnego zorganizowano konkurs plastyczny „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. W specjalnie wyznaczonym miejscu dzieci rysowały swoich ulubionych bohaterów książkowych. Nagrodzono i wyróżniono 28 osób.

W ramach OTCD zorganizowano dwa spotkania autorskie. Dzieci, które wzięły udział w spotkaniu autorskim z Roksana Jędrzejewską-Wróbel dowiedziały się między innymi jak radzić sobie z emocjami, uwolnić się od różnych lęków oraz dlaczego warto czytać książki. Podczas drugiego spotkania Grzegorz Kasdepke (6 czerwca)zachęcał młodych czytelników z Jabłonicy, Lisowa, Bączala Dolnego, Święcan i Skołyszyna do przeczytania swoich romansów, kryminałów i horrorów.

8 czerwca drugoklasiści z ZSP w Skołyszynie zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki publicznej. Każdy nowy czytelnik otrzymał w prezencie do domowej biblioteczki książkę.

Głośno czytano również najmłodszym przedszkolakom. Wspaniałą, kreatywną zabawą dla 3 – latków które odwiedziły bibliotekę 5 czerwca okazały się klocki PlayMais, z których wyczarowały swoje ulubione zwierzątka.

Jedną z najważniejszych imprez w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom było spotkanie „Gmina Skołyszyn czyta dzieciom”. 7 czerwca Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie zaprosił przedszkolaki z gminy Skołyszyn na wspólne czytanie i zabawy. Wspólne czytanie „Lokomotywy” rozpoczęła Sekretarz Gminy Skołyszyn – Janina Byczek oraz Dyrektor GOKiCz – Marta Gąsiorowska. Do głośnego czytania wiersza Julian Tuwima włączyły się również nauczycielki z terenu gminy Skołyszyn, bibliotekarki z GOKiCz oraz Krzysztof Słowik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie. Nie zabrakło atrakcji takich jak ozdabianie bajkowych domków, zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach oraz oglądanie strażackiego wozu. Niewątpliwie najwięcej radości sprawiły dzieciom prezenty – bajkowe baloniki.

Głośno czytano również podczas piątkowych, cotygodniowych zajęć w bibliotece. podczas zajęć dużym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja na tablety Colour Alive gdzie uczestnicy zajęć mieli okazję „ożywić” swoich ulubionych bohaterów bajkowych.

Imprezy w ramach OTCD odbywały się również w Filii biblioteki w Harklowej i w Święcanach, gdzie zorganizowano zajęcia dla uczniów i przedszkolaków. W Święcanach dużym zainteresowaniem cieszyło się rodzinne spotkanie przy książeczce i zabawie, w którym uczestniczyły dzieci ze swoimi rodzicami. Po rodzinnym czytaniu był czas na kręcenie dmuchanych piesków z baloników, wspólna zabawę z klockami PlayMais oraz słodki poczęstunek.

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” ma na celu zachęcić dorosłych – rodziców, wychowawców, nauczycieli i opiekunów do codziennego czytania dzieciom. Według licznych badań głośne czytanie dzieciom to najbardziej skuteczna i przyjazna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i jego edukacji!

Wszystkim zaproszonym gościom oraz miłośnikom, sympatykom GOKiCz serdecznie dziękujemy za udział w obchodach już XVI Tygodnia Czytania Dzieciom.

GOKiCz w Skołyszynie

{gallery}galerie/17_rok/tydzien_czytania{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj