wtorek, 16 sierpnia, 2022

Dobiegł końca kolejny rok akademicki JUTW!

0
Dobiegł końca kolejny rok akademicki JUTW!
Udostępnij:

Wczoraj odbyło się zakończenie roku akademickiego 2012/2013 Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pod patronatem Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. Uroczystość była doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności UTW oraz wręczenia wyróżnień wybitnie zasłużonym.

W spotkaniu podsumowującym działania Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w roku akademickim 2012/2013 wzięli udział studenci, zarząd i założyciele Uniwersytetu oraz przedstawiciele władz miasta. Po mszy świętej, która odbyła się w kościele p.w. Chrystusa Króla, uczestnicy zebrali się w auli Podkarpackiej Szkoły Wyższej, gdzie miała miejsce część oficjalna wydarzenia.

Już na samym początku  spotkania Waleria Ćwik, prezes UTW, cytując słowa MacArthura, wybitnego generała amerykańskiego,  podkreślała credo, jakim kierują się w życiu członkowie Uniwersytetu.

Młodość nie jest tylko okresem w życiu. Jest stanem ducha, wyrazem woli, zwycięstwem wyobraźni i siłą emocji.  Nie zostaje się starym po przeżyciu pewnej liczby lat. Zostaje się nim, gdyż porzuciło się swoje ideały. Młodym jest ten, kto się dziwi, zachwyca jak dziecko, stawia czoło zdarzeniom i znajduje radość w grze życia. Jesteśmy tak młodzi, jak nasza wiara, ufność i nadzieja – mówiła Ćwik.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu akademickiego „Gaudeamus Igitur”, do którego słowa napisała Maria Gubała, studentka UTW. Nie zabrakło również okolicznych wystąpień m.in. Ireny Becla, jednej z inicjatorek powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle, która w swojej wypowiedzi przedstawiła zebranym działalność i osiągnięcia UTW, do których można zaliczyć między innymi: udział w Kongresie w Warszawie, II Spartakiadzie zorganizowanej dla słuchaczy województwa podkarpackiego przez Łańcucki UTW, III Podkarpackim Rajdzie Starszaków na zaproszenie Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w którym uczestniczyło 20 słuchaczy JUTW oraz udział w I Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking studentów UTW i mieszkańców Jasła, który odbył się 18 maja br.

Więcej o marszu: Kijki w dłoń! oraz I Ogólnopolski Marsz Nordic Walking zaliczony

Podczas uroczystości wręczono tytuły Honorowego Członka Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wszystko zależy od tego, jakich ludzi spotykamy na swojej drodze. W historii powstania i początkach działalności naszego Uniwersytetu ważna i cenna była każda pomoc. Nasz Uniwersytet ma niewielu przyjaciół, ale są. I za to im serdecznie dziękujemy – mówiła Waleria Ćwik.

Pierwszy tytuł otrzymała dr Alicja Barłowska – Łapka, która jako pracownik Podkarpackiej Szkoły Wyższej, objęła patronat naukowy i swoją mądrością wiele wniosła  w działalność UTW.

– Chciałam z tego miejsca podziękować za to cudowne wyróżnienie i zaznaczyć, że otrzymałam je tylko dzięki wam. Spotkania z Wami to niezapomniane chwile. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. A korzystając z okazji, wszystkim państwu życzę miłego i przyjemnego wypoczynku. Do zobaczenia jesienią! – mówiła Alicja Barłowska-Łapka.

Drugi tytuł przyznano Ewie Wawro, redaktor, która swoją inicjatywą i energią przyczyniła się do powstania i rozwoju Jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Jestem niezwykle wzruszona i zaszczycona tym wyróżnieniem, za które bardzo serdecznie dziękuję. Obserwując to, w jak cudowny sposób państwo działacie i rozwijacie się, a przede wszystkim wykorzystujecie swoje „młode lata” do tego, by wyjść z domu i działać, a nie tylko biernie czekać, jestem dumna i szczęśliwa, że w jakiś sposób mogłam się do tego przyczynić – mówiła Wawro.

Następnie dyplomy za szczególne zaangażowanie w działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2012/2013 przyznano 25 słuchaczom JUTW.

Państwa aktywność jest obrazem tego, co w naszym mieście powinno być najważniejsze. Działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest dowodem na to, że nasza społeczność jest zintegrowana, przez co tworzy prawdziwą wspólnotę. I to niezwykle cieszy. Wyrazy największego uznania chciałbym w tym miejscu skierować w stronę prezesa Stowarzyszenia UTW – mówił burmistrz miasta, Andrzej Czernecki.

W drugiej części spotkania odbyła się prezentacja programu artystycznego przygotowanego przez Barbarę Torę, słuchaczkę UTW oraz występ młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury, pod przewodnictwem Małgorzaty Czeluśniak i Agnieszki Kuczały.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska

Informacje o działalności Jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku znajdą Państwo na stroniehttp://utw.jaslo.biz/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj