środa, 28 lutego, 2024

Dożynki Powiatowe za nami!

0
Dożynki Powiatowe za nami!
Udostępnij:

Tegoroczne dożynki powiatowe odbyły się w niedzielę, 3 września 2017 r., w Brzyskach. Organizatorem Święta Plonów było Starostwo Powiatowe w Jaśle i Gmina Brzyska. Podczas uroczystości mieszkańcy Powiatu Jasielskiego dziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w intencji rolników i rodzin w Kościele Parafialnym w Brzyskach. Podczas nabożeństwa ksiądz proboszcz Edward Pasionek, Dziekan Dekanatu Brzosteckiego, pobłogosławił wieńce i chleby dożynkowe.

Po mszy św. barwny korowód, poprowadzony przez starostów dożynek Sabinę i Piotra Węgrzyn, przemaszerował do parku przy Urzędzie Gminy w Brzyskach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam właśnie odbył się obrzęd dożynkowy, przedstawiony przez zespół folklorystyczny „Liwoczanie”. Według obyczaju starostowie dożynek przekazali na ręce starosty jasielskiego Adama Pawlusia i wójta Gminy Brzyska Rafała Papciaka dwa bochny chleba. Po ich pokrojeniu gospodarze podzielili się nimi z wszystkimi zgromadzonymi.

Rolników, przedstawicieli organizacji około rolniczych, parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwo oraz mieszkańców regionu biorących udział w niedzielnym święcie plonów powitał Wójt Rafał Papciak.

Starosta Adam Pawluś podziękował rolnikom za ich codzienny trud. – Zebraliśmy się dzisiaj w Brzyskach, aby wspólnie z rolnikami podziękować Bogu za tegoroczne zbiory. Podczas mszy św. prosiliśmy Boga „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”… Tymi słowami wszyscy chrześcijanie modlą się do Pana o pokarm niezbędny każdemu człowiekowi do życia. Na polskiej ziemi od wieków przyjął się zwyczaj, by w podzięce za spełnienie tej prośby uroczyście świętować zakończenie żniw. Bo chociaż w dziedzinie wiedzy i techniki rolniczej dokonał się olbrzymi postęp, to wielkość plonów nadal pozostaje w dużym stopniu zależna od zjawisk przyrodniczych. W ostatnim czasie mieszkańcy wielu regionów Polski doświadczyli znacznych strat spowodowanych kaprysami świata natury. Nawałnica – która ominęła nasz region – spustoszyła północną część Polski. Pamiętajmy o tych nieszczęściach i starajmy się im zaradzić, udzielając pomocy potrzebującym. Jednocześnie dziękujmy Opatrzności za te plony, które wydała ziemia dzięki pracy polskich rolników.Cieszę się, że w powiecie jasielskim żniwa dobiegły końca i rolnikom udało się szczęśliwie zebrać tegoroczne plony. Za Wasz trud oraz za jego owoce pragnę Wam serdecznie podziękować, wyrażając szacunek i wdzięczność dla Waszej pracy. Przyłączam się do słów wielkiego Polaka, Papieża Jana Pawła II, który tak bardzo pięknie powiedział o rolnikach: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. słowami papieża – Polaka – Nie ma piękniejszych słów, przynajmniej ja ich nie znajduję, aby złożyć podziękowania naszym rolnikom niż te, które wypowiedział nasz święty papież Jan Paweł II. Te słowa dzisiaj po raz kolejny pragnę powtórzyć: „oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju, a w chwili zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Szanowni rolnicy ziemi jasielskiej, ja również przyłączam się do tych podziękowań i wyrażam swoją wdzięczność, jak również wdzięczność wszystkich mieszkańców powiatu za Wasz trud i Waszą ciężką pracę.

Starosta podkreślał także, że podkarpaccy rolnicy nie odstają od innych rolników w Europie, a wytwarzane przez nich produkty są najwyższej jakości. – Zaradność i przedsiębiorczość rolników sprawiły, że polska wieś doskonale wykorzystała szansę na rozwój, jaka pojawiła się w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Środki, jakie trafiły i nadal trafiają do rolników, są ogromne. Tylko w ubiegłym roku rolnicy z powiatu jasielskiego otrzymali prawie 29 mln zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W ramach systemów wsparcia bezpośredniego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom w 2016 r. prawie 22 mln zł, realizując ponad 7 tys. złożonych wniosków. Dzięki tym środkom stopniowo i systematycznie wzrasta zamożność i poziom życia na wsi, a przede wszystkim satysfakcja z własnej pracy, życia i dokonań. Rolnicy powszechnie korzystają dziś z nowoczesnych technologii produkcji i informatyzacji. Musimy pamiętać, że wzrosła konkurencyjność na rynku rolniczym, ale żywność wytwarzana przez polskich rolników słynie z dobrej jakości i cieszy się uznaniem w kraju i za granicą. To właśnie jakością produktów – polskie rolnictwo skutecznie konkuruje w wielu dziedzinach z rolnikami z innych krajów europejskich. Doskonałym przykładem nowoczesnego gospodarowania jest działalność Państwa Doroty i Kazimierza Dąbrowskich z Dębowca. Nie wiem, czy Państwo słyszeli już, że zajęli oni drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie na bezpieczne gospodarstwo rolne, pokonując kilkadziesiąt innych gospodarstw z całej Polski. To duże wyróżnienie nie tylko dla Państwa Dąbrowskich, ale i dla naszego regionu. Polska wieś wierna jest tradycyjnym wartościom – zwłaszcza w budowaniu silnych więzi rodzinnych. Rząd, wychodząc naprzeciw polskiej rodzinie, opracował program „Rodzina 500+”. Środki z tego programu wypłacane są od 2016 roku. Tylko w tym roku – do końca lipca – rodziny z terenu powiatu jasielskiego otrzymały w ramach 500+ prawie 47 mln zł. Jest to realne wsparcie dla rodzin wiejskich. – powiedział starosta.

Na dożynki przybyły delegacje wieńcowe z wszystkich gmin naszego powiatu oraz delegacja DPS-u w Foluszu, Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina” oraz Zespołu „Trzcinicoki”.

33 online 14 online

W ramach „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego” na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze i folklorystyczne z regionu. Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Liwoczanie”. Następnie wystąpił zespół „Pogórzanie” z Bieździedzy, a także przedstawicielki Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, które recytowały napisane przez siebie wiersze. Po nich na scenie zaprezentował się zespół „Tarniana” z Tarnowca i „Trzcinicoki”z Trzcinicy.

Wieczorem scenę opanowały zespoły „Rompey” i „InoRos” oraz gwiazda wieczoru „Veegas”. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zebrana widownia potwierdziła, iż Święto Plonów jest ważnym wydarzeniem w życiu społeczności lokalnej.

Sponsorem „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego” była Grupa LOTOS S.A.

Starostwo Powiatowe