niedziela, 19 maja, 2024

Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle

0
Ferie w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle
Udostępnij:

Półkolonia „Kalejdoskop zimowy”, warsztaty: historyczne, kosmetyki naturalnej i rysunku, spektakl „Królowa Śniegu” i pokaz filmów animowanych to niektóre z propozycji przygotowanych przez MDK w Jaśle dla dzieci i młodzieży na tegoroczne ferie zimowe.

Przez minione dwa tygodnie dzieci, młodzież i dorośli, którzy zdecydowali się odwiedzić w tym czasie jasielski MDK mogli zdobyć i pogłębić swoją wiedzę, zaprezentować swój talent lub wziąć udział w rywalizacji szachowej.

W półkolonii „Kalejdoskop zimowy” uczestniczyło 25 dzieci w wieku 7 – 11 lat, które w pierwszym tygodniu codziennie w godz. 8.00 – 16.00 spędzały wolny czas od szkoły na zajęciach integracyjnych, sportowych, plastycznych prowadzonych przez nauczycieli MDK, oraz na warsztatach prowadzonych w Pijalni Czekolady w Korczynie, w Magurskim Parku Narodowym i Karpackiej Troi. Dzieci odwiedziły także Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie z wielkim zainteresowaniem obejrzały spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”.

W tym samym czasie popołudniami odbyły się dwa spotkania z Izabelą Lorenc (29.01. i 1.02.), która nauczyła dzieci i dorosłych samodzielnego wykonania pasty do zębów i musujących kul do kąpieli.

W piątek 2 lutego odbyły się warsztaty rysunku, które poprowadził rysownik Szymon Teluk z Zielonej Góry. Uczestnicy nauczyli się, jak narysować wszystko korzystając z modeli bryłowych oraz jak stworzyć mangową postać. Udział w warsztatach dofinansowała firma Habys z Jasła.

W niedzielne popołudnie w połowie ferii (4.02.) Teatr Nemno z Rzeszowa zaprezentował spektakl „Królowa Śniegu” – na podstawie baśni H. Ch. Andersena, w tłumaczeniu Jarosława Iwaszkiewicza. Spektakl zrealizowany w rzadko stosowanej ale niezwykle efektownej technice teatru cieni oczarował publiczność; opowieść o dwójce przyjaciół wzruszyła nie tylko dzieci, ale i dorosłych!

W pokazie filmów animowanych „Teraz dzieci mają głos” (6.02.) udział wzięły dzieci z jasielskich przedszkoli. Widzowie obejrzeli filmy wybrane przez dziecięcą publiczność V Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, m.in.: „Pamiętnik Florki”, „Basia i upał w zoo” i „Wilczek Lupi i baranek Bobek”.

„Niepodległość na warsztacie” to zajęcia, które odbyły się 7 lutego, dzięki wsparciu Stowarzyszenia Historyczno – Patriotycznego Pro Patria. Nauczyciele MDK wraz z uczestnikami za pomocą technik parateatralnych próbowali zobrazować, jak doszło do utraty oraz odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach zajęć uczestnicy udali się także na wizytę do Muzeum Regionalnego w Jaśle.

W piątkowy wieczór 9 lutego utalentowane dzieci prezentowały na scenie MDK swoje talenty. Wystąpiło 8 wokalistów i jeden pianista, których oceniało młodzieżowe jury oraz zgromadzona publiczność. Nagrodzeni zostali: Zuzanna Gacek, która za wykonanie piosenki „Szybko, szybko” zebrała największą liczbę głosów publiczności oraz Hubert Rak, który oczarował jury wykonaniem piosenki Perfect z rep. Eda Sheerana (gra na pianinie, opracowanie własne).

Ferie zakończyliśmy Turniejem Szachowym, w którym udział wzięło 21 dzieci z powiatu jasielskiego. Po rozegraniu 7 rund systemem szwajcarskim w grupie starszej w kat. chłopcy I miejsce zajął Bartosz Walczak, II m. – Kamil Berkowicz, III m. – Jan Rolek; w kat. dziewczęta I miejsce zajęła Sandra Gozdecka. W grupie młodszej w kat. chłopcy I miejsce zajął Krzysztof Bąk, II m. – Michał Janas, III miejsce – Szymon Miśkowicz; w kat. dziewczęta I miejsce otrzymała Karolina Bielecka, a II miejsce Anna Bąk

Mamy nadzieję, że czas spędzony w MDK-u dostarczył uczestnikom wielu wrażeń artystycznych, dał bodźce do dalszego rozwijania talentów i umiejętności oraz był czasem wartościowego odpoczynku w przerwie międzysemestralnej.

Większość wydarzeń w ramach ferii zimowych zostało dofinansowanych przez Radę Rodziców Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Obszerne relacje i galerie zdjęć znajdują się na stronie www.mdkjaslo.pl i fanpage’u www.facebook.com/mdkwjasle.

MDK w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/ferie_mdk{/gallery}