wtorek, 27 lutego, 2024

Wokół szwedzkich opowieści

0
Wokół szwedzkich opowieści
Udostępnij:

O tym, że zimowy wypoczynek spędzony w bibliotece może być atrakcyjny, przekonali się nasi najmłodsi czytelnicy, którzy wzięli udział w feryjnych zajęciach Szwedzkie opowieści, spędzając ten czas z bohaterami książek szwedzkich pisarzy. Zajęcia zostały zorganizowanych przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

W czasie zajęć dzieci poznawały literaturę szwedzką, która odnosi się z szacunkiem do dziecięcych przeżyć i doświadczeń. Pomaga dzieciom zrozumieć świat uczuć, a także zmierzyć się z trudnymi zagadnieniami dotyczącymi relacji rodzinnych, przyjaźni i tolerancji. Cechuje ją otwartość w podejściu do trudnych tematów, a jednocześnie dostarcza rozrywki. Okazało się, że mimo bliskiego sąsiedztwa wiele tamtejszych zwyczajów jest dla nas trochę dziwnych, ale jednocześnie bardzo ciekawych. Próbowaliśmy np. wyobrazić sobie smakołyk w postaci marynowanego – w puszce przez rok – śledzia lub to, że dostajemy pieniądze za sam fakt uczęszczania do szkoły. Nie wszyscy wiedzieliśmy, że lodówka, Ikea czy myszka komputerowa – to szwedzkie wynalazki.

Poznaliśmy twórczość Svena Nordqvista – wielokrotnie nagradzanego autora książek uwielbianych przez dzieci w krajach skandynawskich i nie tylko, Martina Widmarka nazywanego dziecięcą wersją Agathy Christie oraz Evy Susso, Christiny Bjork, Jujji Wieslander i innych.

Dzieci w trakcie spotkań zilustrowały własne marzenia, które przedstawiały w Teatrzyku Kamishibai, zaprzyjaźniły się z niezwykle sympatycznym staruszkiem Pettsonem i jego zabawnym przyjacielem kotem Findusem. Poznały ekscytujące przygody upiornej agentki Nelly Rapp i jej psa Londyna, szukały różnic między „naszymi” krasnalami, a skandynawskimi trollami, a z Piaskowym Wilkiem wyruszyły w bezkres, aby wykonać ćwiczenia z myślenia. Nie zabrakło zajęć ruchowych z tunelem animacyjnym, hula-hop, skakankami, sznurkami, nićmi i linami, a także zabaw z drewnianymi klockami.

To były super zajęcia, bardzo fajnie bawiłam się w bibliotece – powiedziała Klaudia, najmłodsza uczestniczka zajęć w Filii nr 3.

W spotkaniach uczestniczyło 329 dzieci i 43 osoby dorosłe.

Szczegółowe relacje i obszerna fotogaleria dostępne na stronie www.mbp.jaslo.pl

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

MBP Jasło

{gallery}galerie/18_rok/ferie_mbp{/gallery}