Niecodzienne pokazy i prezentacje najnowszych osiągnięć nauki w ramach II Festiwalu Nauki w Jaśle przyciągnęły do JDK tłumy zwiedzających. Połączenie praktycznej wiedzy technicznej z zabawą i nauką to był świetny pomysł.
Każdy mógł spróbować jak steruje się samolotem, korzystając z symulatorów lotu, dokonać pomiaru mocy kończyn dolnych, zdiagnozować zmiany tętna podczas wysiłku. W ramach Festiwalu Nauki w Jaśle odbywają się również pokazy: pojazdu buggy i projektowania 3D, prezentacja działania okularów symulujących stan po upojeniu alkoholowym, zmniejszających koordynację wzrokowo – ruchową i ograniczających zdolności motoryczne. Na kolejnym stanowisku można było poczuć przez chwilę, jak to jest mieć 70 lat i więcej, na innym obserwować słońce przy użyciu teleskopu Coronado. To tylko cześć z zaprezentowanych zdobyczy techniki.
– Spotkanie z nauką w takiej formie pozwala dosłownie dotknąć doświadczeń, co być może przełoży się na to, że kiedyś ci młodzi ludzie zostaną naukowcami, a nawet jeśli nie, to będą mieć świadomość na czym polega doświadczenie w laboratorium – podsumowuje wydarzenie Janusz Szewczyk, dyrektor JDK.
Wśród odwiedzających Jasielski Dom Kultury byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz przedszkolaki. Nie brakowało także dorosłych, których zaciekawiło przedsięwzięcie. Organizatorem II edycji Festiwalu był JDK, a partnerami były takie ośrodki jak: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, Explorapark – Park Nauki i Techniki z Wałbrzycha, Mielecki Portal Lotniczy EPML Spotters, Ogród Doświadczeń z Krakowa, Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa, Estrada Tyska z „Laboratorium młodego naukowca” oraz „Wybuchową kuchnią molekularną” z Tych oraz I Liceum Ogólnokształcące z Jasła.
– Mieliśmy tu znakomite gwiazdy, które nie ustępują na pewno Centrum Kopernika w Warszawie. Chociażby Szkoła Techniczna z Krosna – mówi Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki w I LO w Jaśle, szkoły która przedstawiła swoją bardzo ciekawą prezentację. – Przygotowaliśmy ekspozycje przede wszystkim z astronomii, prowadziliśmy obserwację naszej najbliższej gwiazdy – Słońca przy pomocy teleskopu Coronado Solar Max 60 mm. To duży teleskop, najbliżej po sąsiedzku taki teleskop ma Uniwersytet w Rzeszowie, wydział fizyki technicznej, ale aparatura jest mniejsza, 45 mm. Mamy dwa różne filtry, które pozwalają porównywać zjawiska na Słońcu. Poza ofertą z astronomii mieliśmy kilka ciekawych ekspozycji z fizyki, m.in. tor powietrzny, który pokazuje możliwość uzyskania poduszki powietrznej, bardzo efektowny dla najmłodszych, ale również bardzo zaawansowany pod względem analizy na podstawie równań różniczkowych drugiego rzędu niejednorodnych, a więc fizyki i informatyki i rozwiązywania tych równań. Warto dodać, że te pokazy prowadzą uczniowie, którzy w ub. r. zdobyli pierwsze i drugie miejsce w międzynarodowym, polsko-ukraińskim, bardzo prestiżowych konkursie Lwiątko: Wojciech Dubiel i Artur Siepietowski.
Pokazy możliwości laserów wykorzystywanych w astronomii zaprezentowali uczniowie pierwszej klasy Kamil Reczek i Łukasz Buczyński, którzy zajęli 11 i 14 miejsce w ogólnopolskim konkursie Asrolabium organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński.
– Przedstawiałem oraz pokazy z optyki, jak działają lasery oraz niektóre materiały, np. światłowód – mówi Kamil Reczek. – Zwiedzający byli tym bardzo zainteresowani. Często słyszy się o światłowodach, ale nie wszyscy wiedzą, jak to działa. Podczas Festiwalu mogli sami to zobaczyć i się przekonań na czym to polega.
Dużą popularnością cieszyły się eksperymenty prowadzone przez ekipę dziewcząt z profilu biologiczno-chemicznego z rozszerzoną fizyką medyczną. Przy pomocy laserowych źródeł światła prezentowały działanie endoskopów używanych nie tylko w medycynie. Uczniowie I LO w Jaśle zaprezentowali także realne modele, które pokazujące powstawanie siły nośnej w samolotach. To stanowisko obsługiwał Jakub Preisner, syn Leszka Preisnera, konstruktora samolotów oraz „głośnej” niedawno hulajnogi.
– Przenieśliśmy trochę środek ciężkości pokazów w kierunku ciekawych materiałów np. polaryzatorów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających, czy modeli diabelskich pętli w wesołym miasteczku, które budziły zainteresowania nie tylko najmłodszych – dodaje Ryszard Prajsnar. – Nie sposób nie docenić wagi tej imprezy pokazującej najnowsze zdobycze techniki, ale przede wszystkim cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. W ubiegłym roku sięgnięto po najwyższą półkę, natomiast teraz zaprezentowały się szkoły techniczne. Dla nas, dla Leszczyńskiego, jest to ogromny honor ponieważ jesteśmy jedyną szkołą, która bierze udział w tegorocznych pokazach w towarzystwie placówek, które profesjonalnie zajmują się pokazami, z Wałbrzycha, z Krakowa, Chorzowa. Są to znakomici profesjonaliści, dla których jakby estradą są pokazy z fizyki. W tym doborowym towarzystwie nasze pokazy cieszyły się również sporym zainteresowaniem. Jesteśmy zadowoleni, że młodzi ludzie mogli przyjrzeć się temu, co robią ich już trochę starsi koledzy.
Festiwal Nauki i techniki w Jaśle realizowany w ramach projektu pn. „Jasielska Strefa Usług Publicznych” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego „Pomoc Techniczna 2007 – 2013”. Jednym z celów tego projektu jest podniesienie jakości usług publicznych w dziedzinie kultury, zdrowia oraz edukacji.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: Zafascynowani nauką
Ewa Wawro
{gallery}galerie/festiwal_nauli_ILO_2{/gallery}