czwartek, 19 września, 2024

Glorietka już po renowacji

0
Glorietka już po renowacji
Udostępnij:

W trakcie prac renowacyjnych odkryto zacieki  na wgłębieniach zdemontowanych części elementów ozdobnych poddasza obiektu, pierwsze warstwy farb były w odcieniach błękitu, różu, później wrzosu – mówi Barbara Żegleń, insp. ds. kultury w Wydziale Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle.

Zgodnie z zaleceniem konserwatora odstąpiono od eksponowania nagiego, impregnowanego drewna na rzecz pomalowania całej konstrukcji farbami olejnymi, kryjącymi, w trzech kolorach (dwa odcienie błękitu i pastelowy róż).Możliwość obróbki komputerowej historycznego zdjęcia J. Zajączkowskiego, będącego w zbiorach naszego Muzeum Regionalnego  wykazała, że obiekt w 1900 r. pomalowano farbą kryjącą, zapewne olejną,  w trzech odcieniach. – Obecnie zastosowana kolorystyka nawiązuje do kolorystyki drewnianych obiektów użyteczności publicznej, zabudowy zdrojowej i rekreacyjnej stosowanej w parkach i ogrodach na przełomie XIX/XX wieku, nawiązujących architektonicznie do tzw. „renesansu wiedeńskiego” – mówi Barbara Żegleń.

Na szczególną uwagę zasługuje również odrestaurowana figura Eola oraz odtworzone elementy ozdobne iglicy i lukarn. – Pracę tę w sposób perfekcyjny wykonała pracownia kowalstwa artystycznego Macieja Dubiela z Jasła. Każdy element iglicy, to dzieło kowalstwa artystycznego wykonane ręcznie  dodaje Barbara Żegleń.

Renowacja parkowej altany, wpisanej w styczniu br. do rejestru Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kosztowała prawie 95 tys. zł. Na jej przeprowadzenie Miasto Jasło pozyskało dofinansowanie od Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu (20 tys. zł) i z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie (10 tys. zł). 

Zakres prowadzonych prac obejmował m.in.: odtworzenie pierwotnie istniejących schodów od strony południowo-zachodniej; czyszczenie, konserwację i impregnację piaskowcowych schodów, cokołu i posadzki; wymianę słupów nośnych oraz podwyższenie całej konstrukcji do pierwotnej wysokości (o około 0,8 m); wymianę balustrady i zbutwiałych elementów konstrukcyjnych dachu; wymianę lub renowację uszkodzonych elementów ozdobnych słupów nośnych; czyszczenie i konserwację metalowego pokrycia dachu oraz pozostałych metalowych elementów, w tym figury bożka wiatrów Eola i iglicy, wraz z odtworzeniem wszelkich brakujących detali ozdobnych.

UMJ