sobota, 20 kwietnia, 2024

IX Jasielski Piknik Zawodowy

0
IX Jasielski Piknik Zawodowy
Udostępnij:

Już po raz dziewiąty Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego zorganizowały Jasielski Piknik Zawodowy. Patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Jasielski.

27 kwietnia br. w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle odbył się IX Piknik Zawodowy. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów, którzy podczas imprezy  mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną placówek, zwiedzić pracownie i warsztaty, uczestniczyć w różnych zajęciach i pokazach typowych dla proponowanych przez szkoły zawodach. W trakcie spotkania odbyło się wręczenie nagród rzeczowych, finansowanych przez Fundację Gene Haas dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.

– Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, jako jedyna szkoła w powiecie jasielskim i jako jedna z nielicznych szkół na Podkarpaciu, w ramach współpracy z amerykańską fundacją Gene Haas będzie wspierać finansowo kształconą młodzież. Celem Gene Haas jest zachęcanie młodych ludzi do kształcenia się na kierunkach technicznych i kontynuowanie kariery zawodowej w przemyśle produkcji maszyn. Fundacja ma na celu wsparcie finansowe uczniów w zakupie książek, ubrań roboczych, drobnych narzędzi czy wycieczek edukacyjnych. Przeznaczyła ona dla nas kwotę $6,500. Po przeliczeniu wynosi to 25 376 zł. Pieniądze trafią w całości do uczniów klas od 1 do 4 technikum mechanicznego – mówi Andrzej Bosak.

Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle jest szkołą techniczną, która od ponad 120 lat kształci młodzież na kierunkach mechanicznych, elektrycznych, a od 8 lat na kierunku informatycznym. Szkoła, jak co roku przygotowała szereg atrakcji, jakich nie można zobaczyć w innych szkołach tego typu.

– Bardzo ważne jest to, żeby młodzież się kształciła, zwłaszcza w kierunkach technicznych. W Polsce przychodzi czas na kierunki zawodowe. Oczywiście nie możemy zapomnieć o humanizmie, ale mimo wszystko trzeba myśleć o przyszłości, o pracy. Bardzo istotne jest, żeby młodzież powiatu jasielskiego i sąsiednich powiatów zechciała się uczyć właśnie w naszym rejonie. Oby Wam udało się znaleźć pracę. Jeżeli będziecie wyjeżdżać kiedyś w celach zarobkowych to ważne jest, żebyście mieli gdzie i do kogo wrócić. Tak więc uroczyście otwieram nasz IX Piknik Zawodowy – mówi Mariusz Sepioł.

Zaproponowany przez Zespół Szkół Technicznych program był dla uczestniczących w Pikniku gimnazjalistów okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, zaś  uczniom dał możliwość kreatywnego zaprezentowania różnorodnych możliwości, jakie wiążą się z reprezentowanymi przez nich zawodami.

Wśród wielu przygotowanych przez Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych na ten dzień atrakcji był pokaz strojów i fryzur wykonanych przez uczennice kształcące się w zawodach technik usług fryzjerskich, technik przemysłu mody, fryzjer, krawiec. Największy jednak zachwyt wzbudziły fryzury, które zostały samodzielnie wykonane przez uczennice.

Młodzież miała okazję zapoznać się z pracowniami, w których uczniowie ZSUiS zdobywają praktyczne umiejętności w swoich zawodach.

W pracowni krawieckiej, gimnazjaliści obserwowali proces komputerowego tworzenia form odzieży, mogli też obejrzeć najciekawsze stroje wykonane przez uczennice technikum przemysłu mody i prezentowane na wcześniejszych pokazach mody. Zwiedzający chętnie odwiedzali pracownie fryzjerską i korzystali z usług fryzjerskich, kosmetycznych, mieli też możliwość obserwowania ich pracy, odkrywając, przynajmniej niektóre, tajniki tych zawodów.

Przybyła na Piknik młodzież odwiedziła również pracownie analizy żywności, w której miała możliwość przyjrzeć się z przygotowanym ćwiczeniom z zakresu badania cech jakościowych wybranych produktów spożywczych oraz wykrywania ich zafałszowań. Pokazy te prezentowali uczniowie technikum technologii żywności.

Jak na prawdziwy piknik przystało, dla uczestników imprezy były przygotowane przez przyszłych kucharzy małej gastronomii grillowane kiełbaski oraz słodkie bułeczki wykonane w szkolnej pracowni cukierniczej przez uczniów kształcących się w zawodach technik technologii żywności i cukiernik.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z Pikniku.

Anna Szafarz