sobota, 4 lutego, 2023

Jak być świadomym odbiorcą mediów

0
Jak być świadomym odbiorcą mediów
Udostępnij:

W ramach Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM w roku szkolnym 2016/2017 Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle realizuje 10 projektów. Jednym z nich jest projekt zatytułowany „Jak być świadomym odbiorcą mediów?”.

Realizuje go zespół w składzie: Zuzanna Bernacka, Anna Janas i Kacper Bator pod opieką Urszuli Jamrogiewicz. Głównymi celami tego przedsięwzięcia jest poznanie mechanizmów działania mediów: telewizji, radia, prasy i Internetu oraz zrozumienie możliwości ukrytego sterowania odbiorcami poprzez zastosowanie różnych technik manipulacji. Oczekiwany efekt projektu to umiejętność krytycznego odbioru podawanych przez media treści.

Realizacja projektu rozbudziła w uczniach ciekawość poznawczą. Uświadomiła im, jaką wagę mają sprawy związane z funkcjonowaniem mediów, a przede wszystkim ich nieustającym i coraz bardziej natrętnym wpływem na nasze życie. Zwróciła uwagę na umiejętność rozsądnego poruszania się w wirtualnym świecie – mówi Urszuli Jamrogiewicz. – Projekt niewątpliwie zmienił sposób postrzegania mediów przez uczestniczących w nim uczniów. Zaangażowanie w realizację poszczególnych zadań wyzwoliło w nich chęć podzielenia się swoją nową wiedzą z rówieśnikami.

Dzisiaj w ramach zadań projektowych odwiedzili naszą redakcję. Prowadzony przez młodzież wywiad z redaktorem naczelnym Ewą Wawro przerodził się w dyskusję, która była najlepszym dowodem na to, że realizowany projekt badawczy spełnił swoje zadanie.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona ich wiedzą na ten temat i dojrzałością wniosków, jakie wyciągnęli z tej szkolnej przygody – mówi Ewa Wawro. – I co bardzo ważne, zdobytą wiedzę przekazują ją dalej, rozmawiają o tym z rówieśnikami, przenoszą do swoich domów. To jeszcze bardzo młodzi ludzie, ale – w tym temacie – mogliby zawstydzić niejednego dorosłego. Brawo!

L2 L3 L1

/red/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj