wtorek, 30 maja, 2023

Jasielski Piknik Zawodowy 2015

0
Jasielski Piknik Zawodowy 2015
Udostępnij:

Dnia 29 kwietnia odbył się tegoroczny, ósmy już, Jasielski Piknik Zawodowy, zorganizowany wspólnie przez ZST, ZSUiS i CKP. Patronat nad imprezą objęło Starostwo Powiatowe w Jaśle, reprezentowane przez Starostę – pana Franciszka Miśkowicza oraz Zastępcę Naczelnika Wydziału Edukacji – pana Andrzeja Papciaka.

Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle jest szkołą techniczną, która od ponad 120 lat kształci młodzież na kierunkach mechanicznych, elektrycznych a od 9 lat na kierunku informatycznym. Szkoła, jak co roku przygotowała szereg atrakcji, jakich nie można zobaczyć w innych szkołach tego typu.

Gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć pracownię techniczną, gdzie na maszynie wytrzymałościowej przeprowadzono badania próbek różnych gatunków stali, badano twardość twardościomierzami Rockwell’a, Brinell’a i Vickers’a oraz wykorzystując mikroskopy metalograficzne pokazano, jak wygląda struktura metali w dużym powiększeniu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie mieszcząca się w Centrum Kształcenia Praktycznego gdzie instruktorzy zapoznali zwiedzających z procesem obróbki na obrabiarkach konwencjonalnych oraz CNC. Przygotowane pokazy były ciekawe szczególnie dla tej młodzieży, która wybierze zawód technik mechanik (obróbka skrawaniem), technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych.

Pracownia elektryczna zaprezentowała szereg pokazów przeznaczonych dla przyszłych elektromechaników pojazdów samochodowych, elektromechaników i techników elektryków. Były to zestawy do badania układów cyfrowych, badania prostowników oraz zestaw do symulacji komputerowych. Z ciekawostek elektronicznych wymienić należy generator fal elektromagnetycznych i pokaz działania lampy plazmowej. Zaprezentowano również osiągnięcia szkolnego klubu krótkofalarskiego SP8ZBW.

Nasza szkoła oprócz kierunków mechanicznych i elektrycznych kształci również przyszłych informatyków. W trakcie Pikniku została oddana do dyspozycji gimnazjalistów jedna z czterech pracowni informatycznych. Młodzież miała możliwość obejrzenia naszego nowoczesnego sprzętu, poznania budowy naszej sieci informatycznej a także skorzystania z pracowni jako kawiarenki internetowej. Posiadany sprzęt umożliwia przeprowadzanie nowych egzaminów zawodowych.

Gimnazjaliści zwiedzili również pozostałe sale dydaktyczne, w których w znakomitej większości zamontowane zostały rzutniki multimedialne lub tablice interaktywne. Odwiedzano także bibliotekę szkolną, która została w pełni skomputeryzowana. Dzięki temu nasi uczniowie mogą przez Internet sprawdzić dostępność wybranej książki – wystarczy odwiedzić stronę szkoły. Biblioteka szkolna i działający w szkole Klub Górski zaprosili gości do udziału w konkursach literackim i geograficznym. Za prawidłowe odpowiedzi każdy otrzymywał nagrody, sponsorowane m.in. przez PGNiG. Odbyły się również finały Turnieju Counter Strike: Global Offensive o Puchar Dyrektora ZST.

Nad bezpieczeństwem uczestników pikniku czuwali członkowie Szkolnego Koła PCK i Honorowi Dawcy Krwi. Prezentowali swoje umiejętności podczas pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy z gimnazjalistów miał też możliwość zmierzenia swojego ciśnienia. Uczestnicy Pikniku zostali poczęstowani kiełbaską od firmy „Mr. Grubcio”

Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych im. Gen. Józefa Hallera w Jaśle od dziesięcioleci znana jest w środowisku lokalnym z kształcenia w zawodach spożywczych i usługowych, oraz różnorodnych profesjach unikatowych. Dlatego też zamysłem organizatorów imprezy na terenie ZSUiS było nie tylko zapoznanie młodych ludzi z ofertą edukacyjną i pracowniami szkolnymi, ale również ukazanie specyfiki prowadzonych w placówce kierunków kształcenia oraz możliwości związanych z wykonywaniem poszczególnych zawodów.

Wśród wielu przygotowanych na ten dzień atrakcji był pokaz strojów i fryzur inspirowanych kulturą hiszpańską. Zaprezentowane w czasie pokazu stylizacje to prace zgłoszone do szkolnego konkursu na „Stylistę roku 2015”, którego tematem stało się „Flamenco i corrida – młodzieżowa moda z hiszpańskim temperamentem”. Autorkami projektów były uczennice klas technikum technologii odzieży oraz technikum usług fryzjerskich i fryzjer. Przedstawione też zostały dwie stylizacje naszych uczennic zaprezentowane podczas tegorocznych Mistrzostw Szycia w krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Pokaz został poprzedzony uroczystym rozdaniem nagród i pamiątkowych gadżetów dla laureatów i uczestników III konkursu „Wszystko dla Kobiet”.

Goszczący w ZSUiS gimnazjaliści mieli możliwość obejrzeć zmodernizowane, nowocześnie wyposażone pracownie szkolne, w których ich starsi koledzy przygotowali prezentacje wiodących w szkole branż, przedstawiając tym samym zdobyte podczas zajęć umiejętności zawodowe. Gimnazjaliści zapoznali się z prezentowanymi tam ćwiczeniami i pokazami, zainteresowani mogli też popróbować swoich sił i wykonać je samodzielnie.

W pracowni krawieckiej, gimnazjaliści obserwowali proces komputerowego tworzenia form odzieży, mogli też obejrzeć najciekawsze stroje wykonane przez uczennice technikum technologii odzieży i prezentowane na wcześniejszych pokazach mody. Młodzież miała też możliwość porozmawiania z przedstawicielką firmy odzieżowej Confection o perspektywach zatrudnienia w branży.

W pracowni fryzjerskiej zwiedzający chętnie korzystali z porad i usług fryzjerskich, mogli też obserwować pracę przyszłych fryzjerek i techników usług fryzjerskich, odkrywając, przynajmniej niektóre, tajniki tych zawodów. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz pracy zaproszonych pań wizażystek.

Uczniowie klas spożywczych – technikum technologii żywności i cukiernik przygotowali dla swoich młodszych kolegów ciekawą prezentację ozdób z różnych półproduktów cukierniczych. W pracowni cukierniczej gimnazjaliści zapoznali się ze sztuką carvingu, mieli również okazję przyjrzeć się procesowi tworzenia dekoracji z masy cukrowej i czekolady plastycznej. Uwagę przyciągała też czekoladowa fontanna.

Przybyła na Piknik młodzież odwiedziła również pracownie analizy żywności, w której miała możliwość przyjrzeć się z przygotowanym ćwiczeniom z zakresu badania cech jakościowych wybranych produktów spożywczych oraz wykrywania ich zafałszowań. Pokazy te prezentowali uczniowie technikum technologii żywności.

Odwiedzających ZSUiS zaproszono również do pracowni elektrotechniki, gdzie mogli poznać specyfikę różnorodnych zawodów mechanicznych. Obserwowali oni pokazy prezentowane na stanowiskach pomiarowych typowych dla elektrotechniki samochodowej. Gimnazjaliści odwiedzili też pracownię informatyczną, a także inne sale dydaktyczne, w których można było zapoznać się z działalnością szkoły, mi. in. z sukcesami na zawodach sportowych, konkursach, turniejach i olimpiadach zawodowych, pracą grupy wolontariackiej i jej udziałem w akcji Szlachetna Paczka, czy też z imprezami i innymi wydarzeniami z życia szkoły. Swoją ofertę zaprezentowała również Bursa Międzyszkolna.

Jak na piknik przystało, nie zabrakło też poczęstunku w formie grillowanych kiełbasek i słodkich bułeczek. W ich przygotowanie zaangażowali się uczniowie zawodów spożywczych.

Już niedługo przed gimnazjalistami pierwsza, poważna, życiowa decyzja dotycząca dalszego kształcenia i przyszłej kariery zawodowej. Mamy nadzieję, że udział w Pikniku był dla naszych gości ciekawym i inspirującym wydarzeniem, które ułatwi im podjęcie decyzji o dalszym kierunku kształcenia. Wierzymy, że impreza ta stała się okazją aby udowodnić, że kształcenie zawodowe to strzał w dziesiątkę.

Więcej informacji dotyczących kierunków kształcenia i rekrutacji na stronach internetowych placówek:

ZST – www.zstjaslo.pl
ZSUiS – www.zs2jaslo.pl
CKP – www.ckpjaslo.pl

Organizatorzy Pikniku

{gallery}galerie/2015_rok/piknik_ZSUiS_1{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj