piątek, 29 marca, 2024

Jaślanie uczcili 3-majowe święto

0
Jaślanie uczcili 3-majowe święto
Udostępnij:

Mieszkańcy Jasła licznie wzięli udział w obchodach 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i święta Matki Bożej Królowej Polski. Najpierw była msza św. w intencji Ojczyzny na rynku, potem przemarsz do Parku Miejskiego, koncert patriotyczny przy glorietce i indywidualne składanie kwiatów Na Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Obchody jak zwykle rozpoczęła msza św. uświetniona udziałem ponad 30 pocztów sztandarowych, Orkiestry Miejsko – Kolejowej i Chóru „Echo”. Homilię wygłosił przewodniczący koncelebrze ks. dr Piotr Steczkowski, który przypomniał wielowiekową tradycję kultu Matki Bożej w Polsce (1 kwietnia 1656 król Jan Kazimierz składając śluby w katedrze lwowskiej ogłosił Najświętszą Marię Pannę Królową Korony Polskiej) oraz nawiązał do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

– Możemy być dumni z tej pierwszej w Europie konstytucji, która rozpoczynała się od invocatio Dei w imię Boga w Trójcy jedynego, odwoływała się do wartości, które wyrastają Ewangelii, z wiary. Był to akt, który odwoływał się do tolerancji, miłości i równości – mówił, podkreślając, że aktem tym możemy się szczycić przed innymi narodami. Takie dziedzictwo jednak zobowiązuje, o czym powinni pamiętać szczególnie ludzie władzy, politycy, ale też ludzie kultury, mediów, kościoła i wszyscy obywatele. – Polska potrzebuje dzisiaj jedności, ale nie jedności pozornej, tylko prawdziwej. Jedności, którą można zbudować tylko wokół wartości, którymi nasz naród żył od tysiąclecia, wokół prawdy, wokół sprawiedliwości, miłości społecznej i wokół wartości poszanowania drugiego człowieka, któremu nie należy się z naszej strony pogarda, nienawiść, złość, ale miłość, szacunek i szukanie wspólnego dobra.

Po mszy św. wolontariuszki rozdały uczestniczącym w obchodach mieszkańcom Jasła i powiatu biało czerwone rozetki, chorągiewki i kwiaty, po czym tradycyjnie wszyscy przeszli w patriotycznej manifestacji do Parku Miejskiego. Ta część uroczystości miała inny przebieg niż w minionych latach. Nie było zorganizowanej ceremonii składania kwiatów przez delegacje na Grobie Nieznanego Żołnierza. Zamiast tego, w imieniu lokalnej społeczności wspólny wieniec pod tablicą upamiętniającą 200-lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja na ul. Kościuszki złożyli burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, starosta jasielski Adam Kmiecik oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal. Wiązanki kwiatów pod tablicą złożyli również posłanka Małgorzata Marcinkiewicz, wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik i wicekurator oświaty Antoni Wydro, reprezentanci organizacji kombatanckich. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza składali także indywidualnie mieszkańcy Jasła. Wartę honorową pełnili harcerze 139 DH Lisy, działającej przy ZSM nr 3.

W południe przy parkowej glorietce odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru I Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej i chóru „Echo”.

– Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było zwycięstwem tych, którzy pragnęli państwa silnego, nowoczesnego i sprawiedliwego – mówił burmistrz. – Dzisiejsze majowe święto jest manifestacją patriotyzmu mieszkańców Jasła i zarazem lekcją historii dla młodego pokolenia, które uczy się, że celem nadrzędnym społeczeństwa obywatelskiego jest dobro wspólne. Możemy mieć różne spojrzenia na sposób rozwiązywania wielu spraw społecznych, ale cel jest ten sam: godne życie mieszkańców Jasła. Jednoczmy się więc wokół tego celu, twórzmy obywatelską wspólnotę, umiejąc różnić się pięknie, jak marzył Cyprian Kamil Norwid. Nasze miasto podobnie jak inne samorządy doświadcza skutków kryzysu. Obarczani jesteśmy coraz nowymi zadaniami bez zapewnienia odpowiednich środków na ich realizację, władze samorządowe Jasła muszą się więc zwracać i wspólnie, odpowiedzialnie i rozsądnie gospodarować finansami publicznymi oraz wykazywać szczególną troskę o mienie gminy. Przedsięwzięcia te wymagają ze strony Państwa, mieszkańców, w duchu patriotyzmu 3 Maja – podkreślił Czernecki, dziękując mieszkańcom Jasła za tak liczny udział w uroczystościach.

– Musimy mieć świadomość, że dziś żyjemy w jedynej dla Polski chwili, gdzie nie tylko mamy nową konstytucję, ale zyskaliśmy nowe możliwości i narzędzia, by nasz kraj budować: to wolna gospodarka, wolne społeczeństwo i ogromna pomoc z zewnątrz w postaci funduszy unijnych. Jeszcze tylko przez kilka lat będziemy mogli z tej pomocy tak szeroko korzystać. A więc tak ważne jest abyśmy, zwłaszcza te najbliższych kilka lat, szczególnie dobrze przepracowali. Do tego zobowiązują nas poprzednie pokolenia i nasi młodzi, rosnący następcy – mówiła wicewojewoda Alicja Wosik.

dr

{gallery}galerie/3_maja_2013{/gallery}