W dniach 15 i 16 marca br. w Poznaniu odbył się uroczysty finał XX – Jubileuszowej Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności, której organizatorem, jak co roku był Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu. Jasło godnie reprezentował uczeń klasy 4 Technikum Technologii Żywności Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle – Seweryn Białoń
Prof. Jan Pikul, rektor UPP, przypomniał początki Olimpiady, podsumował 20 lat w czasie których 31 500 uczniów wzięło udział w zmaganiach olimpijskich.
W tym roku w eliminacjach szkolnych brało udział 899 uczniów z 44 szkół. W kolejnym – etapie okręgowym – wzięło udział 170 uczniów, z 41 szkół. Natomiast do finału Olimpiady zakwalifikowano 45 uczniów z 26 szkół z całej Polski. W tej grupie znalazł się również uczeń klasy 4 Technikum Technologii Żywności Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle – Seweryn Białoń.
W pierwszym dniu finałowych rozgrywek w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Poznaniu uczniowie przystąpili do pierwszej części Olimpiady – testu pisemnego. Pytania podzielone były na bloki tematyczne: przetwórczy, analityczny, ekonomiczny i techniczny. Uczniowie musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą obejmującą te zagadnienia.
Po trudach pierwszego dnia olimpiady organizatorzy przygotowali dla uczestników ciekawą niespodziankę – wycieczkę na stadion poznańskiego Lecha. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie jednej z najnowocześniejszych w Polsce, stacji pilotowej Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W drugim dniu uroczysty finał kontynuowano w najbardziej reprezentacyjnej sali Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Auli Kolegium Rungego, gdzie uczniowie z najlepszymi wynikami uzyskanymi z części pisemnej przystąpili do części ustnej Olimpiady. Odpowiedzi uczniów weryfikowała Komisja Oceniająca, której przewodniczył prof. dr hab. Zbigniew Czarnecki z WNŻŻ UP w Poznaniu . Ostateczną rozgrywką w walce o zwycięstwo był quiz, składający się trzech części – bloku przetwórczego, analitycznego i ekonomicznego. Uczestnicy quizu, sami mogli decydować, czy będą odpowiadać na pytania łatwiejsze – za 1 punkt, czy zaryzykują pytania trudniejsze za 2 punkty.
Rywalizacja była bardzo zacięta i jak podkreślił przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Żywności Jan Pikul, tegoroczny poziom olimpiady był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego gorąco gratulował wszystkim uczestnikom świetnego przygotowania. Tym bardziej gratulujemy również Sewerynowi, który uzyskał tytuł finalisty , zwolnienie z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie: technik technologii żywności oraz dodatkowe preferencje podczas przyjmowania na studia i indeks na wybrane kierunki studiów. Tak duży sukces to olbrzymia praca ucznia, jego zaangażowanie oraz chęć zdobywania i poszerzania swojej wiedzy. To również dodatkowa praca nauczycieli, którzy przygotowywali Seweryna do Olimpiady: Lidii Gicali , Urszuli Ochały i Teresy Szczudło.
Należy podkreślić, iż ZSUiS już od 1999r. uczestniczy w Olimpiadzie Wiedzy o Żywności. W tym czasie, prawie 20 lat wielokrotnie uczniowie szkoły zdobywali tytuły finalistów i laureatów olimpiady. Łącznie tytuł finalisty uzyskało 17 osób, natomiast tytuł laureata 3 osoby. W 2014r. roku uczennica Wioletta Szura zajęła II miejsce w Polsce i tytuł Laureata I stopnia. Wyjątkowy był rok 2013 kiedy to aż 4 uczniów ZSUiS zakwalifikowało się do etapu centralnego, co było i jest ewenementem w skali kraju.
Mamy nadzieję, że osiągane sukcesy będą zachętą do sięgania po olimpijskie laury dla kolejnych młodych i ambitnych uczniów.
ZSUiS Jasło
{gallery}galerie/18_rok/zsuis_olimpada{/gallery}