poniedziałek, 22 lipca, 2024

JDK wyremontowany w terminie! Burmistrz Pabian dotrzymał słowa!

0
JDK wyremontowany w terminie! Burmistrz Pabian dotrzymał słowa!
Udostępnij:

Wbrew niedowiarkom, którzy wątpili w to, że w tak krótkim czasie uda się zrealizować to zadanie, zakończyła się modernizacja Jasielskiego Domu Kultury Oficjalne otwarcie budynku połączone z koncertem z okazji 65.lecia JDK odbyło się 7 listopada.
Modernizacja Jasielskiego Domu Kultury realizowana była w ramach projektu „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej Domów Kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej  Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Wartość inwestycji (netto) – 11.201.154,93 zł
Dofinansowanie – 9.435. 234,52 zł
Wkład miasta – 2.252.381,30 zł
Prace trwały od marca do września 2015 r.

Zakres przebudowy i rozbudowy JDK obejmował:

– piętrową dobudowę od strony wschodniej z klatką schodową
– piętrową dobudowa od strony południowej
– modernizację sali widowiskowej
– docieplenie całego obiektu
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
– przebudowę instalacji wod-kan., co , elektrycznej oraz wentylacji
– instalację klimatyzacji.

Projekt przewidywał także organizację wydarzeń kulturalnych t.j.:
– spotkania z kulturą europejską
– warsztaty batikowe z udziałem osób niepełnosprawnych
– konkurs fotograficzny
– spotkania taneczne.

W wyniku przeprowadzonych prac powierzchnia JDK zwiększyła się o 790 mkw i wynosi teraz ok. 4 tys. mkw. W przebudowanym obiekcie powstały nowe sale: m.in. taneczna, muzyczna, studio nagrań. Zmodernizowana została sala widowiskowa, która została wyposażona m.in. w nowe nagłośnienie, oświetlenie i fotele.

45 lat temu

Jasielski Dom Kultury przed 45 laty był okazałą, nowoczesną budowlą z piękną salą widowiskową, w której występowały tuzy polskiej estrady. Z czasem budynek zaczął podupadać. – Pomysł modernizacji domu kultury narodził się w 2009 roku. Nawiązaliśmy współpracę z Liptowskim Mikulaszem, który również chciał modernizować swój dom kultury. Niestety wówczas mimo pozytywnej oceny, w związku z brakiem środków, ten projekt nie uzyskał dofinansowania. Dopiero pod koniec 2014 roku otrzymaliśmy informację o dofinansowaniu – zaznacza Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Walka z czasem

Największym wyzwaniem przed jakim stanęło Miasto Jasło – lider projektu był bardzo krótki termin realizacji zadania. Przebudowa domów kultury w Jaśle i w Liptowskim Mikulaszu musiała zostać ukończona w niespełna rok. Na samej budowie JDK pracowało ciągle ponad 120 osób z różnych ekip. Mimo tak zawrotnego tępa udało się ukończyć inwestycję i co najważniejsze udało się pogodzić założone na początku rozwiązania architektoniczne. – Chcieliśmy, aby ten budynek w wyniku modernizacji uzyskał nową jakość nie tylko zewnętrznie, ale przede wszystkim nową jakość jeśli chodzi o pomieszczenia wewnątrz – podkreśla Ryszard Pabian.

Udało się

7 listopada odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu pod nazwą „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, która była wprowadzeniem do uroczystego otwarcia JDK po przebudowie.

Celem projektu jest rozwój współpracy polsko-słowackiej na rzecz podniesienia jakości usług kulturalnych poprzez modernizację infrastruktury kulturalnej po obu stronach granicy, tj. domów kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu, a także poprzez organizację cyklu imprez kulturalnych o charakterze transgranicznym. Partnerami projektu byli Miasto Liptowski Mikulasz oraz Jasielski Dom Kultury. Wszystkie zamierzenia projektowe partnerów zostały zrealizowane.

Nowe perspektywy

W czasie konferencji Jasielski Dom Kultury zawarł umowy partnerskie z domem kultury w Liptowskim Mikulszu oraz z domem kultury we Vranowie nad Toplą. Tym samym prowadzona dotychczas współpraca została umocniona i zaowocuje kolejnymi ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi. Jednym z elementów konferencji były również wystąpienia ekspertów z Polski i Słowacji poświęcone dalszej współpracy pomiędzy krajami.

Po spotkaniu nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu połączone ze świętowaniem 65. lecia działalności Jasielskiego Domu Kultury.

/red/

{gallery}galerie/2015_rok/jdk_oddanie{/gallery}