sobota, 25 stycznia, 2025

Kary za poparcie „niewłaściwej” opcji?

0
Kary za poparcie „niewłaściwej” opcji?
Udostępnij:

Elwira Musiałowicz-Czech za poparcie w drugiej turze wyborów kandydata PiS na burmistrza Jasła straci zapewne stanowisko asystenta wojewody podkarpackiego. Podobny los już spotkał Alicję Wosik, byłego już wicewojewodę podkarpackiego. 

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska negatywnie ocenia postawę Elwiry Musiałowicz-Czech, kandydata PO na burmistrza Jasła. W pierwszej turze wyborów Musiałowicz zajęła trzecie miejsce, w drugiej swoje poparcie przekazała kandydatowi PiS Ryszardowi Pabianowi. Jak było do przewidzenia szefowie powiatowych i wojewódzkich struktur PO ostro potępili takie stanowisko swojej byłej protegowanej.

 – Była to indywidualna decyzja pani Elwiry Musiałowicz-Czech, która absolutnie nie harmonizuje z dotychczas zajmowanym stanowiskiem – oświadczyła  wojewoda Chomycz-Śmigielska.

O komentarz poprosiliśmy samą zainteresowaną. – Po okresie wytężonej pracy przy kampanii wyborczej nadszedł czas na zajęcie się własnym zdrowiem i od dawna planowanym zabiegiem. Nie chcę dzisiaj odnosić się do oświadczenia biura prasowego Wojewody Podkarpackiego. Zapewniam Państwa, że w niedługim czasie do sprawy wrócimy. Moje poparcie kandydata Ryszarda Pabiana nie było związane z wstąpieniem do żadnej koalicji ani zmianą poglądów politycznych. Wszystkich zainteresowanych serdecznie pozdrawiam – oświadczyła Musiałowicz-Czech.

Co będzie dalej z jej karierą zawodową jeszcze nie wiadomo. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim wystawionym do końca roku. Nie wiadomo także czy burmistrz Pabian „zrewanżuje się” Musiałowicz-Czech – a jeżeli tak, to w jaki sposób – za poparcie w drugiej turze. 

W oświadczeniu wojewody dostało się także Alicji Wosik, pełniącej do niedawna funkcję wicewojewody podkarpackiego.

WosikWojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska zakończyła 1 grudnia br. współpracę z wicewojewodą Alicją Wosik. Prezes Rady Ministrów odwołał Alicję Wosik z zajmowanego stanowiska.

Koalicja PO-PSL sprawdza się w strukturach rządowych i samorządowych. Dlatego z dezaprobatą i dużym zażenowaniem przyjęłam informację o wejściu pani Alicji Wosik w skład koalicyjnego zarządu PiS powiatu sanockiego. W związku z powyższym współpraca wojewody i wicewojewody zakończyła się 1 grudnia  – oświadczyła wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Alicja Wosik ubiegała się o stanowisko burmistrza Sanoka. Do drugiej tury sama nie dotarła, a swoje poparcie przekazała kandydatowi PiS Tadeuszowi Pióro. W zamian za poparcie weszła do Zarządu Powiatu Sanockiego.

W ślad za przesłane do mediów stanowisko wojewody  Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej swoje oświadczenie przesłała także Alicja Wosik. – Decyzję o zamiarze objęcia mandatu samorządowego, a w związku z tym o rezygnacji z funkcji Wicewojewody Podkarpackiego ogłosiłam podczas konferencji prasowej w dniu 22 listopada br. W tym też dniu powiadomiłam o swojej decyzji p. Wojewodę, a następnie zainteresowane redakcje. W ślad za tą decyzją, przed złożeniem ślubowania samorządowego złożyłam pisemną rezygnację z funkcji Wicewojewody Podkarpackiego na ręce Pani Premier Ewy Kopacz i została ona w dniu 1 grudnia br. przyjęta. Pani Premier wyraziła jednocześnie podziękowanie za moją pracę na tym stanowisku – napisała w oświadczeniu. Zgadzam się, że koalicja PO-PSL sprawdza się w strukturach rządowych i samorządowych. Dlatego też mamy zalecenie zawierania podobnych koalicji również na niższych szczeblach samorządu – tam gdzie jest to możliwe. Tam, gdzie nie ma do tego warunków, funkcjonują różne koalicje i są na to dziesiątki przykładów (…). W specyficznych realiach Powiatu Sanockiego, gdzie objęłam mandat samorządowy, jedyną możliwą na dzień dzisiejszy koalicją jest ta zawarta 1 grudnia, z udziałem: 2 radnych PSL + 3 radnych komitetu obywatelskiego + 6 radnych PiS, przy czym pozostajemy otwarci na współpracę z pozostałymi radnymi.

Ewa Wawro